Jautājumi & atbildes

Mēs apkopojām biežāk uzdotos jautājumus par zobu implantiem.
ieraksti meklētājā un atrodi atbildes!.

Zobu implanti un veselība

Vai zobu implanti pasargā arī citus zobus mutē?

Ja ir zaudēts viens vai vairāki zobi – Jums jāņem vērā, ka blakus esošie zobi kļūs kustīgi, jo bez slodzes zobus aptverošais kauls samazināsies, laika gaitā blakus zaudētā zoba tukšajai vietai tie sašķiebsies, ielieksies uz zaudētā zoba pusi.

Zobiem mūsu mutē ir tendence būt kustīgiem, ja vien tie netiek noslogoti un tos nebalsta blakus esoši zobi, vai nav slodzes no augšas un apakšas – augšžoklī vai apakšžoklī.
Ja zobs mutē nav ilgāku laiku, ar laiku pamanīsiet izmaiņas arī vizuāli – smaganas ar laiku atkāpsies arī uz blauks esošajiem zobiem, būs vizuāls defekts – atsegsies zoba kakliņi. Blakus esošo zobu pozīcijas maiņa, sasķiebšanās ietekmēs vius pārējos zobus mutē, arī sakodienu. Ja ilgstoši mutē trūkst vairāki zobi vai pacients lieto tradicionālās protēzes, notiek žokļa kaula atrofijas procesi, kas laika gaitā ietekmē arī pacienta vizuālo izskatu – mainās sejas forma, aprises, vaibsti.

Tas viss ir novēršams, ja zaudētos zobus aizstājat uz zobu implantiem balstītām prortēzēm, vai vienu zobu implantu, jo tas ir izveidots tā, lai maksimāli līdzinātos dabīgajiem zobiem, pilnvērtīgi pildītu košļāšanas funkciju, nodrošinātu estētiku un noslogotu žokļa kaulu un nenotiktu kaula atrofijas procesi. Tāpēc atbilde ir – jā, zaudētu zobu aizstāšana ar impplantiem pasargā, nofiksē mutē arī citus zobus.

Vai zobu implanti norošina tādu pašu košļāšanas funkciju kā dabīgie zobi?

Uz zobu implantiem balstīti zobu kroņi saglabā pilnīgi dabīgu sajūtu mutē, nav svešķermeņa sajūtas, kas traucētu ēst, košļāt. Jums nebūs sajūta, ka jūsu mutē ir kaut kas traucējošs, jo zobu implanti ir kā mākslīgās zobu saknes, kas fiksējas, integrējas kaulā un dodrošina dabīgu košļāšanas funkciju. Dabīgos zobus aptver periodonta saites (periodonts), kas ļauj sajust spiedienu brīdī, kad kožam vai košļājam. Ap implantiem nav šī dabīgā periodonta, tāpēc spiediena sajūtas kožot, var būt minimāli atšķirīgas.

Kāpēc zobu implanti ir labākais risinājums iztrūkstoša/-u zoba/-u aizvietošanai?

Zobu implantiem ir vairākas priekšrocības:

 1. Kroņi uz zobu implantiem izskatās kā dabīgi zobi

Pēc procedūras efekts būs absolūti dabisks un neatšķirsies no jūsu īstajiem zobiem.

 1. Tie pilda tās pašas funkcijas, ko dabīgie zobi

Pec zobu implantēšanas jūs par tiem varēsiet aizmirst, jo tie būs identiski dabiskajiem zobiem un pildīs tās pašas funkcijas. Zobu implanti ir jakopj tāpat kā dabīgie zobi. Jums tie būs jātīra un jādiego katru dienu, taču atšķirībā no zobu protēzēm jums nebūs jālieto īpaši losjoni un līmes vai jāmērcē tie uz nakti glāzē. Atšķirībā no dabiskajiem zobiem, tiem nekad nebūs nepieciešama zobu plombēšana vai sakņu kanālu tīrīšana.

 1. Tie ir ilgmūžīgi un var kalpot pat visu mūžu

Zobu implantiem ir 98 % sekmības koeficients. Tie kļūst par daļu no jūsu žokļa kaula un, ievērojot pareizu mutes dobuma higiēnu, tie kalpos visu mūžu.

 1. Implanti ir rentabli, ja tos uzskata par ārstēšanu mūža garumā.

Bieži sastopami cilveki, kas uzskata, ka zobu implanti ir dārgāki nekā citi risinājumi. Un tā tas arī ir, ja runājam par sakotnējiem izdevumiem, bet atcerieties – tie var kalpot visu mūžu, ja vien pareizi tos kopsiet. Līdz ar to, ja mēs aplūkojam gada izmaksas, tad protēžu līmju  un losjonu iegāde sastādīs lielāku kopsummu nekā zobu implant ievietošana.

 1. Jūsu dzīves kvalitāte uzlaboties

Mēs kā Jūsu zobārsti iestājamies par sabalansētu uzturu un cukura patēriņa samazināšanu, taču zobu implants neliegs Jums ēst visu, ko vēlaties. Tā kā zobu implanti nekad neizkustēsies no vietas kā noņemamās alternatīvas, Jūs varēsiet ēst, runāt un smaidīt ar pilnīgu pārliecību, neraizējoties par tiem.

 1. Zobu implanti var novērst kaulaudu zudumu

Ja zobs ilgstoši netiek atjaunots, tas ar laiku noved pie kaulaudu zuduma. Integrējoties, ieaugot žokļa kaulā, zobu implanti, atšķirībā no citām aizvietošanas iespējām, palīdz stimulēt kaulaudus. Iespējams, jums rodas jautājums, kāpēc kaulu zuduma profilakse ir tik svarīga. Tā palīdz saglabāt veselu žokli un smaganas, novēršot sejas vaibstu nošļukšanu, žokļa deformāciju un priekšlaicīgas novecošanās pazīmes.

 1. Tie neatstāj iespaidu uz pārējiem zobiem mutē

Turpretī citas zobu protezēšanas metodes var pavājināt apkārtējos zobus un padarīt tos vairāk pakļautus kariesam. Zobu implanti neietekmē blakus esošo dabīgo zobu veselību.

 1. Ar zobu implantiem var aizstāt vienu vai vairākus zobus.

Ja trūkst divi vai vairāki zobi, starpas ir jāaizpilda pēc iespējas ātrāk, lai samazinātu žokļa kaulu un zobu nobīdi. Tradicionālās protēzes ir mazāk stabilas nekā uz implantiem balstīti tiltiņi un daļējas protēzes, ko balsta zobu implanti.

 1. Tie var paaugstināt pašvērtējumu

Trūkstošs zobs var radīt pašcieņas problēmas, un citas zobu atjaunošanas iespējas, ne vienmēr pienācīgi risina šo problēmu. Zobu implanti izskatās dabiski un gala rezultatā jūs varat iegūt smaidu par kādu jebkad esat sapņojuši. Līdz ar to tas var uzlabot pašapziņu un atgriezt smaidu jūsu sejā.

Kāds būs man labākais protezēšanas risinājums uz implantiem?

Izņemama vai neizņemama protēze, kas balstīta uz implantiem?
Abu veidu protēzes, kuras balstītas uz implantiem vairāku zobu aizvietošanai ir labākais risinājums. Kāpēc? Atbilde pavisam vienkārša – jo uz implantiem balstītas protēzes noslogo žokļa kaulu, nenotiek kaula atrofija un pēc laika neparādās vizuāli defekti un protēzes nav nepieciešamības mainīt līdz ar izmaiņām, kas šo iemeslu dēļ norisinās mutē.

Izņemamu, uz implantiem balstītu protēzi, jums būs vieglāk kopt no higiēnas viedoķļa, jo to var pilnībā izņemt no mutes un rūpīgi iztīrīt, bet pēc tīrīšanas atkal nofiksēt mutē. Parasti šāds risinājums arī ir izdevīgāks izmaksu ziņā. Ja pacientam iepriekš ir bijis ievērojams kaula apjoma zudums, šāds protezēšanas risinājums uz implantiem var uzlabot runas funkciju – tieši fonētiku, kā arī palīdz atjaunot sejas profila aprises bez ievērojamām ķirurģiskām manipulācijām.
Lai arī kāda būtu jūsu situācija, uz implantiem balstītas zobu protēzes ir vislabākais risinājums – gan estētikai, gan funkcijai, gan vispārējai veselībai un ikdienas dzīves kvalitātes atgūšanai. Daļa pacientu izvēlas arī uz implantiem balstītas neizņemamas protēzes, taču šādas izvēles gadījumā jums jārēķinās, ka tās būs daudz grūtāk iztīrīt.

Kāda ir atšķirība starp zobu implantu un izņemamo protēžu lietošanu?

Uz implantiem balstīta izņemamā zobu protēze ir optimālākais risinājums visu zaudēto zobu atjaunošanai. Turklāt nav vajadzības katru trūkstošo zobu aizstāt ar implantu, bet visai zobu rindas atjaunošanai pietiek ar 2-6 implantiem.

Protēzes:

 • Viegli kopjamas
 • Stabili fiksējas un nekrīt ārā ēdot, runājot un smejoties
 • Fiksācijai pietiek ar 2 līdz 6 implantiem
 • Iespējams atjaunot visu zobu rindu

Implanti:

 • Stabila fiksācija (tie ir kā mākslīgi dabīgie zobi, līdz ar to nebūs sajūta, ka tie varētu izkrist)
 • Nepieciešama rūpīgāka kopšana, regulāra zobu higiēnista apmeklēšana
 • Aizvieto pa vienam zobam
 • Par zobu labošanu var vairs neuztraukties, jo zobu implanti nebojājas un kroņos uz tiem nevar izveidoties caurumi
Vai zobu protēzes var fiksēt uz zobu implantiem?

Jā, mūsdienās ir pieejami dažādi risinājumi, kas nodrošina atbilstošu zobu aizvietošanu. Tradicionālās noņemamās protēzes var aizstāt ar uz implantiem fiksētām protēzēm. Uz implantiem fiksētas protezes mutē ir daudz stabilākas un nerada svešķermeņa sajūta. Tāpat tās nodrošina dabīgu sajūtu ēdot, runājot un smejoties.

Veselība un citas saslimšanas

Man ir cukura diabēts. Vai es varu likt zobu imlantus?

Jā, diabēts nav iemesls, lai neaizstātu iztrūkstošus zobus ar implantiem. Protams, ir jāņem vērā tas, lai diabēts ir kontrolēts pirms implantu ievietošanas un ārstēšanas sākuma. Jūsu zobārsts noteikti nozīmēs medikamentus, antibakteriālo terapiju, lai samazinātu iekaisuma riskus pēc operācijas. Dažreiz zobārsti diabēta pacientiem ieska paildzināt dzīšanas periodu starp implantāciju un protezēšanu veikt pēc ilgāka laika.

Man ir osteoporoze. Vai es varu likt zobu implantus?

Jūs varat aizstāt zaudētos zobus ar implantiem, arī tad ja lietojat zāles (biofosfonātus) osteoporozei. Starptaustiskais konsensus šajā jautājumā ir tāds, ka nav nepieciešams pārtruakt lietot biofosfonātus pirms zobu implantu ievietošanas, ja tos lietojat orāli. Intravenoza biofosonātu lietošana ir absolūta kontraindikācija jebkurai ķiruģiskai manipulācijai. Taču osteoporoze nav šķērslis, lai ievietotu zobu implantus. Daudz dažādi zinātniski pētījumi ir apstiprinājuši, ka implantu integrēšanās kaulā ir vienlīdzīga pacientiem ar osteoporozi un pacientiem, kam nav osteoporozes. Iegūtajos datos nav nekādu likumsakarību, kas sniegtu vadlīnijas, ka pacientiem ar osteoporozi implanti neieaug vai nav ieteicami.

Man ir sirds un asinsvadu saslimšana. Vai es varu aizvietot trūkstošos zobus ar implantiem?
Ir tikai dažas kontraindikācijas, kas saistītas ar sirds un asinsvadu saslimšanu gadījumiem. Piemēram, implanta ievietošanu nav ieteicams veikt sešu mēnešu laikā pēc sirds triekas (infarksts). Arī sirds un asinsvadu pataloģiju gadījumos, implantu ievietošanas procedūru veikt tikai tad, ja to apstiptinājis kardiologs. Taču šīs rekomendācijas attiecībā uz implantu ievietošanu var atšķirties dažādās pasaules valstīs.
Ja man ir smaganu saslimšana vai man var būt zobu implanti?
Tāpat kā dabīgajiem zobiem, tāpat arī zobu implantiem ir nepieciešama rūpīga higiēna. Ļoti būtiska ir tieši smaganu veseība. Ja Jums jau ir smaganu saslimšanas, vispirms tā ir jānovērš, lai varētu veikt zobu implantāciju un protezēšanu. Jums jāsaprot, ka ja pacientam jau ir smaganu saslimšana, tad pastāv krietni augtsāks risks, ka smaganu problēmas var apdraudēt arī ievietoto implantu. Tāpēc ja esat šajā riska grupā, jums biežāk jāapmeklē zobu higiēnists un periodontologs, lai monitorētu zobu un impplantu veselības stāvokli, rūpīgi jāseko līdzi zobu tīrīšanai.
Vai implanti var ietekmēt manu sirds elektrokardiostimulatoru?
Nē. Implantiem nav elektromagnētiskā efekta. Tie nekādā veidā nevar ietekmēt Jūsu elektrokardiostimulatora darbību.
Vai pastāv tādas slimības, kas kavētu implantu ievietošanu?
Patiesībā nē. Ja Jums ir nopietna vispārējā saslimšana, piemēram, kāda sirds-asinsvadu kaite, nopietni nieru darbības traucējumi, nosliece uz asiņošanu vai pavājināta imūnsistēma, Jums noteikti ir jāinformē zobārstu par to. Dažos gadījumos zāļu lietošanas blakusparādības var ietekmēt dzīšanas procesu, tātad zobārstam jāzina par Jūsu regulāri lietotajiem medikamentiem jau pirmajā konsultācijas reizē. Zobārsts sniegs ieteikumus par iespējām un palīdzēs Jums pieņemt lēmumu atbilstoši Jūsu veselības stāvoklim.
Ja esmu diabētiķis, vai es drīkstu likt zobu implantus?
Jā. Tomēr, Jūsu diabētam jābūt labi kontrolētam. Diabēts, kas tiek vāji kontrolēts vai netiek ārstēts, var netiešā veidā ietekmēt dzīšanas procesus vielmaiņas traucējumu dēļ. Ja pastāvēs šaubas, zobārsts konsultēsies ar Jūsu ģimenes ārstu.

Grūtniecība un zobu implanti

Vai drīkst implantus ievietot grūtniecības laikā?
Dažādas mutes dobuma ķiruģiskās manipulācijas nav ieteicams veikt grūtniecības laikā, arī pat ja tās ir minimāli invazīvas, vienkāršas procedūras, kā piemēram, zobu implanta ievietošana. Tas skaidrojams ar to, ka ir iespējamas dažādas komplikācijas, savā ziņā vienmēr pastāv iekaisuma risks, kam sekotu antibakteriāla terapija (antibiotiku lietošana), tāpēc neiesaka veikt šādas manipulācijas grūtniecības laikā.

Pēc zoba implanta ievietošanas

Vai pēc implantu ievietošanas es varēšu darīt visu, ko iepriekš?
Jā. Taču gan ar sportu, gan citas fiziskas aktivitātes, kas prasa piepūli, fizisku vai emocionālu slodzi, vai var radīt lieku stresu un ietekmēt dzīšanas procesus – nav ieteicamas aptuveni no 1 līdz 2 nedēļām pēc implanta ievietošanas.
Vai pēc implanta ievietošanas man tiks nodrošināts pagaidu zoba kronis?
Jā, tiks izgatavots pagaidu kronis līdz implanta ievietošanai, prorams, atkarībā no konkrētās situācijas individuāli. Zobārsts par risinājumiem izstāsis pirms implantācijas, lai jūs justos ērti un neviens nepamanītu izmaiņas mutē, kamēr noris dzīšana un fināla protezēšana.
Kāds ir zobu implantu veiksmīguma rādītājs?

Implanta ieaugšanas rādītāju ietekmē materiāls, no kura tas izgatavots, kā arī implanta virsma, forma un savienojums ar zoba kronīti.

 1. gadā Zviedrijā tika veikts viens no apjomīgakajiem neatkarīgajiem pētījumiem zobārstniecības nozarē. Tika ievākti un apkopoti 9 gadu klīniskie rezultāti. No datiem tika secināts, ka zobu implantu ražotājam ir liela nozīme, no kā ir atkarīga ārstēšanas efektivitāte. Kopējais implantu ieaugšanas rādītājs šajā pētījumā bija ļoti augsts – 96,4% no 11 311 implantiem.

Dzīšanas process

Cik ilgs laiks nepieciešams, kamēr norit implanta integrācija žokļa kaulā?
Ja dzīšanas process ir normāls, implanti pilnībā ieaug – integrējas žokļa kaulā – augšžoklī pēc aptuveni 4-8 mēnešiem, apakšžoklī pēc 2-6 mēnešiem. Jūsu ārsts Jums individuāli noteiks integrācijas laiku.
Vai ir iespējami riski implanta ievietošanas brīdī?
Kā jebkurai ķirurģiskai manipulācijai, arī zobu implantu ievietošanas laikā pastāv zināmi riski. Ir daudz dažādu faktoru, kas ietekmē šos risku faktorus, arī zinām riskam tiek pakļauta arī operācijas vieta – konkrētā zoba implantācijas rajons. Neliels daudzums riska faktoru ir paredzami un viegli kontrolējami. Biežāk izplatītākās komplikācijas pēc implanta ievietošanas ir operētās vietas – brūces asiņošana, sāpes, pietūkums, diskomforts, hematoma. Ir tikai daži galvenie riski, kas ir iepējami, bet ir ļoti reti izplatīti.
Vai implantiem var būt blakusparādības?
Ļoti retos gadījumos implantiem ir novērotas blakusparādības. Ir gadījumi, kad pacientiem nav ieteicams likt zobu implantus – piemēram, smagas saslimšanas, specifisku medikamentu lietošana, slikts vispārējais veselības stāvoklis.
Kā es varu zināt, vai zobu implanti man būs piemēroti?
Pārsvarā cilvēkiem, ar labu veselības stāvoklis nav būtsiku faktoru, kad nevarētu likt zobu implantus. Arī ja, ir kāda organisma saslimšana, taču tā ir sistemātiski kontrolēta i – pacients ir potenciāls kandidāts zobu implantiem. Lai to noskaidrotu, atliek doties pie zobārsta, kas veic zobu implantu ievietošanu un uzzināt savas iespējas, lai atjaunotu smaidu.

Alerģija

Vai iespējama alerģija pret zobu implantiem?
Zobu implanti ir bijuši pieejami vairāk nekā 40 gadus. Šajā ilgajā laika periodā nav atklātas alerģiskas reakcijas pret titāna implantiem. Titāns nesatur alergēnus komponentus un ķermeņa reakcija pret to ir pilnīgi neitrāla. Saistībā ar kroņiem un tiltiem lietotajiem materiāliem – keramika ir atzīta kā ķermenim vislabāk piemērotais materiāls. Alerģijas risks pret metāliem un plastmasu atšķiras. Ļaujiet savam zobārstam sniegt padomu par to, kurš materiāls Jums ir piemērots.
Man ir alerģija pret titānu. Kā varu aizvietot zobus ar impalntiem?
Visbiežāk zobu implanti ir izgatavoti no ķirurģiskā titāna. Retos gadījumos cilvēkiem ir alerģija pret šo materiālu, taču, ja tā ir, iespējams implantu izgatvaot no ievietot no cita materiāla, ko pieņem jūsu ķermenis, un kas integrējas – ieaug jūsu žokļa kaulā un kļūst par pamatu jaunā zoba izveidei. Parasti implanti tiek izgatavoti no ķirurģiskā titāna, taču arī no keramikas, piemēram, cirkonija oksīda.

Ārstēšana – kā notiek zobu aizvietošana ar implantiem?

Kad un kā zobi tiek „uzbūvēti” uz implanta?
Ja dzīšanas process ir normāls, implanti tiek pilnībā integrēti kaulā – augšžoklī pēc aptuveni sešiem mēnešiem un apakšžoklī pēc trīs mēnešiem. Jūsu jaunie kroņi tagad var tikt stingri nostiprināti savā vietā. Zobārsts atver implanta “galviņu” un īslaicīgi uzskrūvē mazu cepurīti, ko sauc par karnīzi, lai pareizi ieveidotu smaganas. Šajā stadijā tiek noņemts nospiedums. Zobu tehniķis lieto nospiedumu kā pamatu Jūsu protēzes izgatavošanai. Pēc tam, kad ir precīzi saskaņotas un pārbaudītas krāsas, protēzi droši piestiprina pie implantiem.
Vai es būšu bez zobiem ārstēšanas un dzīšanas periodā?
Nē. Ja Jums jau bija izņemama protēze pirms procedūras uzsākšanas, tad būs nepieciešama tikai neliela pielāgošana, lai Jūs varētu turpināt tās lietošanu. Ja Jums iepriekš šāda protēze nebija, zobu starpu var pārklāt ar pagaidu protēzi. Dažos gadījumos to var nekavējoties piestiprināt pie implantiem. Šādu ilgtermiņa pagaidu protēžu gadījumos iespējami ļoti sarežģīti risinājumi, kas patiesībā nav atšķirami no galīgajiem kroņiem un Jūsu dabīgajiem zobiem.
Vai implanta ievietošana patiešām ir vienas dienas procedūra?
Jā. Implanti ir pacientam droši un nerada traumas, tātad daudzos gadījumos implanti visās ambulatorajās iestādēs bez problēmām var tikt ievietoti vienas procedūras laikā.

Ārstēšanas ilgums

Cik reižu būs jādodas pie ārsta, lai iegūtu sev jaunas zobu saknes?

Tas atkarīgs no procedūras apjoma un veida. Parasti pietiek ar vienu vizīti konsultācijām, kuras laikā zobārsts varēs atbildēt uz Jūsu jautājumiem. Nākošā vizīte būs paredzēta izmeklēšanas un plānošanas veikšanai. Jaunās zobu saknes parasti var ievietot žokļa kaulā neilgi pēc tam, vienas procedūras laikā. Šajā procedūrā zobārsts izdarīs mazu iegriezumu smaganās implanta ievietošanas vietā un pēc implanta ievadīšanas uzliks šuves. Brūci pārbaudīs pēc vienas vai divām dienām, lai pārliecinātos, ka dzīšanas process notiek pareizi. Pēc desmit dienām šuves noņems. Tad Jūs gaidīsiet, līdz kauls sadzīs, bez papildus vizītēm.

Kad es atkal varēšu strādāt?
Iespējams, ka Jūsu zobārsts izsniegs Jums atbrīvojumu no darba uz dažām dienām. Tomēr parasti Jūs jau nākošajā dienā pēc operācijas varat turpināt ierasto dzīvi un pēc dažām dienām atgriezties darbā. kaulā neilgi pēc tam, vienas procedūras laikā. Šajā procedūrā zobārsts izdarīs mazu iegriezumu smaganās implanta ievietošanas vietā un pēc implanta ievadīšanas uzliks šuves. Brūci pārbaudīs pēc vienas vai divām dienām, lai pārliecinātos, ka dzīšanas process
notiek pareizi. Pēc desmit dienām šuves noņems. Tad Jūs gaidīsiet, līdz kauls sadzīs, bez papildus vizītēm.

Implanta materiāls

No kā izgatavo implantus?
Friadent implantus izgatavo no tīra ķirurģiskās kategorijas titāna. Materiāls ir sevi apliecinājis un ir tik labs, ka šodien 99 procentus no visām implantu sistēmām gatavo no tīra titāna. Tas ir sevišķi stabils un ļoti labi savietojams ar ķermeni. Titāns efektīvi integrējas ar kaulaudiem. Šīs pozitīvās implantu īpašības daudzu gadu desmitu gaitā ir apliecinājušas sevi ne tikai zobārstniecībā, bet arī daudzās citās medicīnas jomās, kā, piemēram, locītavu protēžu izgatavošanā. Titāna pelēcīgi sudrabainā krāsa nav trūkums, jo implanti, kā dabīgās zobu saknes, tiek pilnīgi iegremdēti žokļa kaulā un ir neredzami. Vairākus gadus bija pieejami arī baltie implanti no keramikas materiāla. Pirmo paaudžu alumīnija oksīda keramika nebija pietiekami stipra, lai nopietni konkurētu ar titānu. Šobrīd keramikas implantus gatavo no sevišķi stabilas cirkonija oksīda keramikas un tā joprojām atrodas testēšanas stadijā. Titāns citu implantu materiālu vidū joprojām ir zelta vērtē. notiek pareizi. Pēc desmit dienām šuves noņems. Tad Jūs gaidīsiet, līdz kauls sadzīs, bez papildus vizītēm.
Kādi materiāli tiek izmantoti protēzēm uz zobu implantiem?
Protezēšanas komponenti ir dažādi. 1. etaps – implanta ievietošana, otrs etaps – zoba kroņa izgatavošana, protezēšana.

Izņemamās protēzes visbiežāk tiek izgatavotas no akrila. Fiksētās protēzes – kroņi, tiltiņi ir izgatavoti no iekšējās konstrukcjas, kas ir no metāla vai keramiskā metāla, kas pēc tam tiek pārklāts ar porcelānu, kas tiek pieskaņots zoba tonim. Implanti visbiežāk tiek izgatavoti no ķirurģiskā titāna.

Kāpēc tieši titāna implants?

Titāna priekšrocības:

 • Augsts izturības līmenis – tie ir izturīgi pret lūšanu un spēj izturēt atkārtotu intensīvu slodzi, kas rodas košļājot cietu pārtiku.
 • Bioloģiskā saderība – tas nozīmē, ka cilvēka žokļa kauls ļoti labi pieņem šo materiālu. Zobu implanti ir izgatavoti no biosaderīga titāna sakausējuma. Tie daļēji saplūst ar apkārtējiem kaulaudiem, tādējādi nodrošinot visstiprāko iespējamo pamatu zobiem uz implantiem. Titāns ir arī hipoalerģisks. Tas nozīmē, ka tos var izmantot pat cilvēkiem, kuriem ir alerģiska reakcija uz metāliem.
 • Augsts sekmīguma līmenis – lai gan titāna zobu implanti ir pieejami jau kopš 1965. gada, to popularitāte strauji pieauga 20. gadsimta 70. gados. Neraugoties uz to, ka skaitļi dažādos pētījumos svārstās, secinājumi nemainīgi liecina, ka zobu implanti ir efektīvi. Saskaņā ar dažiem pētījumiem to sekmīguma rādītāji sasniedz pat 95 procentus.
 • Ilgmūžība – titāna implantiem ir spēja kalpot visu mūžu, ja tiek nodrošināta pienācīga aprūpe (tostarp laba mutes dobuma higiēna un biežas zobu pārbaudes).
 • Žokļa kaula saglabāšana – kauls, kas sākotnēji balsta dabīgo zobu, sāk atrofēties, samazināties apjomā pēc zoba zaudēšanas. Šis process līdzinās muskuļiem, kas netiek pastāvīgi trenēti. Laika gaitā tas var zaudēt lielu apjomu. Zobu implanti stimulē apkārtējos audus, savienojoties ar kaulu un darbojoties kā zobu sakņu aizstājēji. Tādējādi tie var palīdzēt novērst kaulaudu zudumu.

Protezēšanas materiāli

Kādus materiālus lieto kroņos?
Vairums kroņu un tiltu ir no metāla vai metāla sakausējuma un tos klāj keramika tādā krāsā, kas saskan ar dabīgo zobu krāsu. Augstas estētikas nodrošināšanai iespējams lietot porcelānu. Cirkonija oksīda keramika ar tās augsto stiprību ir īpaši piemērota implantu bāzes zobu protēzēm. Tā ir piemērota atsevišķiem zobu kroņiem un arī garākiem tiltiem, un tā izstaro gaismu līdzīgi dabīgajai zoba emaljai. Tas nozīmē, ka protēze ir pilnīgi identiska dabīgajam zobam.
Cik maksā zobu implanti?
Uzsākot ārstēšanu, zobārsts Jums sniegs vispārēju aprēķinu ar precīzu informāciju par kopējām izmaksām. Izmaksas būs atkarīgas no ārstēšanas apjoma un implantu skaita, ieskaitot visus medicīniskos un zobārstniecības pakalpojumus.
No kāda materiāla tiek izgatavoti abatmenti?

Ir divu veidu abtamenti: metāliskie un cirkonija. Metāliskie abatmenti ir salīdzinoši lētaki. Tie ir piemēroti pacientiem ar biezām smaganām vai tajos gadījumos, ja zoba implantācija notiek mutes dobuma dziļumā. Savukārt, cirkonija abatments ir dārgāks, taču estētiskāks risinājums, ja tiek veikta priekšzobu implantācija, jo cirkonija abatments nespīd cauri plānai smaganai. Parasti cirkonija abatmentus izmanto, ja tiek mainīti priekšējie zobi vai pacients plāno izmantot cirkonija zoba kroni.

Implantu kvalitāte

Cik ilgi kalpos implants?
Noslēdzoties dzīšanas fāzei, pareizi ievietots un kvalitatīvs implants daudzos apstākļos būs izturīgāks, salīdzinot ar dabīgo zoba sakni. Titāna implants ar optimālu protēzes slodzi nesalūzīs. Un tas ir neuzņēmīgs pret kariesu. Konsekventa mutes higiēna saglabās Jūsu smaganas un implanta vietu veselu. Atbilstoši kopjot, implanti var kalpot visu mūžu.
Cik ilgi kalpo zobu implanti?
Zobu implantiem ir labi rezultāti – uz doto brīdi tas ir vienīgais ilgtermiņa protezēšanas risinājums. Pētījumu rezultāti apstiprina, ka zobu implanti kalpo vismaz 35 gadus. Jaunākie dati atspoguļo to, ka aptuveni 90% zobu implantu, kas ievietoti 10 gadus atpakaļ, joprojām ir kvalitatīvi un funkcionāli kalpo pacientiem. Ilgtremiņa rezultāti zobu implantiem ir atkarīgi no to ražotāja – pašas implantu sistēmas. Daudzi ražotāji dod garantiju implantiem un protezēšanas komponentiem. Otrs būtiskākais faktors – kā jūs tos kopjat – regulāra tīrīšna, zobu starpu tīrīšana. Kā minums jums 1x gadā ir jāapmeklē zobārts un jāviec profesionāla zobu higiēna.
Vai starp implantiem pastāv kvalitātes atšķirības?
Līdzīgi kā ar ikvienu izstrādājumu, sastopami ļoti augstas un zemākas kvalitātes implanti. Piemēram, pastāv atšķirības implantu formā, sevišķi virsmas ziņā. Implanta virsma var būt modificēta ar nolūku uzlabot titāna savietojamības īpašības, bet šīs īpašības var būt arī salīdzinoši vājākas. Vienmēr pārrunājiet ar savu zobārstu jautājumus par lietojamo implantu īpašībām. Jautājiet par ilgtermiņa pieredzi, arī par komponentu nomaiņas iespējām gadījumā, ja Jūsu protēze jebkad nākotnē būtu jānomaina.
Kāpēc es varu uzticēties Ankylos implantiem?
Ankylos zobu implantu sistēmu implanti ir kvalitatīvi vācu izstrādājumi, kuru dizains ir balstīts uz desmitiem gadu ilgiem pētījumiem, tālāko attīstību un dokumentētu klīnisko pieredzi. Šos implantus izgatavo ar augstu precizitāti. Sākot no izejvielu iepirkuma, visa ražošanas ķēde tiek pakļauta sevišķi stingriem kvalitātes sertifikācijas standartiem.

Produktu klāsts ietver trīs sistēmas ar atšķirīgas formas implantiem dažādos izmēros un garumos, lai zobārsts varētu izvēlēties īsto veidu Jūsu individuālajam gadījumam. Visus implantus izgatavo no tīra ķirurģiskā titāna un tiem ir unikāla mikrostrukturēta virsma, kas aktīvi sekmē kaula dzīšanas procesu. Ar augsti attīstītu virsmas īpašību palīdzību ir iespējama kaula šūnu novietošana tieši uz implanta ar nolūku izveidot jauno kaulu.

Ankylos implanti nodrošina vislabākos apstākļus optimālai dzīšanai un permanentas implantu bāzes radīšanai. Ankylos sistēmas piedāvā arī sevišķi estētiskus risinājumus, atbilstoši jebkurām prasībām un dažādām situācijām. Ja protēzi, kas fiksēta pie Ankylos implantiem, jebkad būs nepieciešams nomainīt, Jūs varat būt pārliecināts/-a, ka Jūsu zobārsts pat pēc vairākiem gadiem spēs sagādāt visus nepieciešamos komponentus, neatkarīgi no tā, kurā pasaules vietā Jūs atradīsieties.

Kaula pārstādīšanas operācija

Kad nepieciešama kaula pārstādīšana?
Ja žoklis ir bez zobiem un tas nav ticis pakļauts dabīgai košļāšanas slodzei ilgu laiku, kauls pakāpeniski atrofējas. Šis process līdzinās muskuļu atrofijai, ja tos nelieto ilgu laiku. Kaulu var bojāt arī noteiktas baktērijas. Šo saslimšanu sauc par periodontītu, vēl pazīstamu kā paradontozi – periodonta iekaisumu. Ja kauls ir novājināts vai plāns un implants nevar tikt tajā ievietots, zobārsts ieteiks kaula pārstādīšanu. Kaulaudi tiek atjaunoti ar autologu kaulu vai kaula aizvietotājmateriālu, cik vien iespējams netraumējot pacientu. Bieži lieto autologā kaula un kaula aizvietotājmateriāla apvienojumu. Kaula pārstādīšanas materiālu uzklāj tieši uz kaula, un tas pakāpeniski pārveidojas stiprā kaula vielā. Ar šīs metodes palīdzību var palielināt kaula daudzumu. Augšžokļa augšpusē kaula daudzumu palielina ar augšžokļa dobuma pamatnes pacelšanas procedūru. Tas novērš implanta iekļūšanu augšžokļa dobumā. Kaula pārstādīšana bieži ir veicama implanta ievietošanas laikā. Tomēr citos gadījumos var būt nepieciešama atsevišķa ambulatora procedūra.
Kā notiek kaula pieaudzēšana, ja žoklī nav pietiekams kaula apjoms, lai ievietotu implantu?

Ja žoklī nav pietiekams kaula apjoms ir 2 veidi kā to risināt:

 • Kaula apjoma palielināšana ar makslīgo kaulu:

Ja ilgu laiku esat bijis bez zoba/zobiem jūsu žokļa kauls var kļūt plāns un laika gaitā sašaurināties. Kaula apjoma palielināšana ir iespējama izmantojot pacienta kaulu, transplantējot (pārvietojot) daļu no tā. Parasti šī procedūra ir ar lielākām pēcoperācijas sāpēm. Kā alternatīvu var lietot mākslīgo kaulu jeb biomateriālu, piemēram no Šveices kompānijas GEISTLICH Biomaterials.

 • Augšžokļa dobuma pamatnes pacelšana jeb sinus lifts

Augšžokļa dobums jeb sīnus atrodas aiz jūsu vaigiem virs zobu saknēm, augšžokļa sānu rajonā. Ir gadījumi, kad zaudējot augšžokļa sānu zobus ilgi pirms impantu ievietošanas, šis sīnus jeb dobums izplešas telpā kur agrāk ir bijušas šī zoba saknes un kauls var izzust.

Lai atrisinātu šo problēmu, ķirurgs var veikt sīnusa pacelšanu tā sākotnējajā pozīcijā. Nepieciešamajā vietā ķirurgs ievietos mākslīgo kaulu, tādejādi palielinot kaulu vertikāli, lai vēlāk vai tūlītēji ievietotu implantu.

Konsultācija par zobu implantiem

Kā es varu sagatavoties konsultācijai?
Jums jābūt rūpīgi informētam pirms konsultācijas. Šajā mājas lapā atradīsiet atbildes uz Jums svarīgajiem jautājumiem un pamatinformāciju, kas Jums būtu jāzina. Jums arī jāizmanto konsultācijas priekšrocības, lai uzdotu jebkurus jautājumus, kas var rasties. Iepriekš sastādiet jautājumu sarakstu, lai tos neaizmirstu. Neaizmirstiet informēt zobārstu par visām savām slimībām un medikamentiem, ko regulāri lietojat.

Ēšanas funkcija ar implantiem

Vai es varu brīvi kost un ēst ar zobu protēzi, kura balstīta uz implanta?
Neatkarīgi no tā, vai Jums ir uz implanta balstīts kronis, tilts vai protēze, Jūs varēsiet ēst, kost, runāt un smieties tieši tā, kā to darījāt iepriekš ar saviem “otrajiem” zobiem. Protēze būs stingri piestiprināta pie implantiem un Jūs jutīsieties gluži droši ar to.

Protēžu nomaiņa un pārveidošana

Vai zobu protēzes uz implanta bāzes var nomainīt un, ja tiek zaudēti vēl kādi zobi, vai protēzi var paplašināt?
Jā, protēzi jebkurā laikā var nomainīt vai pārveidot. Dentsply Implants viena zoba implants bez grūtībām var tikt pārveidots par balstu tiltam vai protēzei, pat pēc daudziem gadiem.
Man jau ir normāla pilnā protēze. Vai man nepieciešama jauna, lai piestiprinātu to pie implantiem?
Ja esošā protēze nodrošina optimālu slodzi un labu košļāšanas funkciju, to var, protams, pielāgot stiprināšanai pie implantiem. Jautājiet par to savam zobārstam. Zobārsts var novērtēt Jūsu individuālo situāciju un ieteikt labāko risinājumu.
Kas notiek, ja viens no maniem zobiem, kas integrēts protēzē kā balsts, tiek zaudēts?
Ja zobs jāizrauj, piemēram, sakarā ar saknes iekaisumu, to visumā bez grūtībām var nomainīt ar papildu implantu. Attiecīgi tiks pārveidots atbalsts un, iespējams, pati protēze.

Riski un blakusparādības

Vai pastāv jebkādi riska faktori saistībā ar implantu ievietošanu?
Implantu ievietošana ir neliela ķirurģiska procedūra. Komplikācijas, kā, piemēram, nervu un asinsvadu savainojumi, protams, ir iespējamas. Mūsdienās, ņemot vērā diagnostikas un ārstēšanas plānošanas sasniegumus, komplikāciju iespējamība ir īpaši zema. Ja implantu ievieto kvalificēts speciālists, tad risks nav lielāks kā gudrības zoba izraušanas gadījumā.

Tāpat ļoti maz ticama ir pēkšņa atgrūšanas reakcija pilnīgi sadzijušam implantam. Tomēr retos gadījumos kauls nespēj pietiekami stingri noturēt implantu. Šādos gadījumos implants nespēj pretoties slodzei un, visticamāk, to ir jāizņem vietējā anestēzijā. Vairumā gadījumu, ja vēlēsieties, jaunu implantu varēs ievietot šīs pašas procedūras ietvaros.

Ja implants izraisa infekciju?
Ja pietiekami agri konstatē baktēriju izraisītu infekciju, to parasti var sekmīgi izārstēt. Ja Jūs regulāri ārstējat zobus un apmeklējat zobārstu profilaktiskos nolūkos, kā arī regulāri tīrāt zobus mājās, maz ticams, ka Jums radīsies šāda infekcija.
Vai ir pieejami dati par mijiedarbību ar lietotajiem medikamentiem?
Mijiedarbība ir iespējama ar noteiktiem medikamentiem. Piemēram, kortizons var izmainīt ķermeņa vielmaiņu un imūnsistēmu tādā veidā, ka var rasties dzīšanas problēmas. Antikoagulantu lietošana var radīt nopietnu asiņošanu implanta ievietošanas laikā. Ja Jums nepieciešams regulāri lietot medikamentus, tad tas jāapspriež ar savu zobārstu.

Sāpes un zobu implanti

Vai pēc procedūras man sāpēs?
Dažas pirmās dienas pēc procedūras varētu būt jūtīgas smaganas. Jūsu vaigs īsu brīdi var būt pietūcis un radīt neērtības. Tomēr vairumam pacientu nav vajadzīgi sāpes remdējoši līdzekļi jau nākošajā dienā, un tie var atgriezties ierastajā dzīvē.
Kā notiek implanta ievietošana?
Pirms zoba implanta ievietošanas, jūs saņemsiet lokālo anestēziju, kas novērš jebkādas sāpes. Manipulācijas brīdī sajutīsiet vieglu spiedienu, bet ne sāpes. Pēc implanta ievietošanas saņemsiet pretsāpju medikamentus. Ja vēlaties sevi pasargāt no lieka stresa, ir iespēja implantu ievietošanu veikt sedācijā vai arī veikt šo procedūru vispārējā anestēzijā (narkozē), taču no sāpju viedokļa – arī parastā vietējā anestēzija jeb “špricīte” noņem jebkādas sāpes.
Vai implantu ievietošanai patiešām nav nepieciešama vispārējā anestēzija?
Nē. Vietējā anestēzija pilnībā novērš jebkādas sāpes. Kad zobārsts sagatavos implanta vietu kaulā un ievietos implantu, Jūs sajutīsiet vibrāciju un vieglu spiedienu, bet ne sāpes. Vairumam pacientu procedūra šķiet līdzīga parastai kariesa ārstēšanai, kuru arī veic vietējā anestēzijā. Taču, ja Jūs tomēr vēlaties ārstēšanas laikā “gulēt”, zobārsts jums izklāstīs vispārējās anestēzijas priekšnosacījumus.

Ēstētika un perfekts smaids

Vai zobu implanti var uzlabot manu smaidu?
Ja esat zaudējis vienu vai vairākus zobus, it sevišķi estētsiki svarīgajā – priekšzobu rajonā, zobu implanti ir vislabākais risinājums un ārstēšanas variants, lai atjaunotu zaudētos zobus. Zobu implanti izskatās tieši tāpat kā jūsu dabīgie zobi, tikai jūs un jūsu zobārsts zinās, ka jums ir zobu implants. Zobu implanti integrējas jūsu žokļa kaulā un ir stabils pamats jaunajam zoba kronim. Jūs varat justies komfortabli un pārliecinoši smaidīt!
Man nepieciešami tikai daži implanti, bet es arī gribētu visus savus zobus padarīt baltākus un pievilcīgākus. Ko zobārsts te var darīt?
Zobārsts bieži spēj balināt tumšākas krāsas zobus. Nepievilcīgi priekšzobi var tikt pārklāti ar keramiskām plāksnītēm. Implantu kroņi no sākuma būs gaišākā krāsā, vai arī jaunā zoba forma attiecīgi jāpārveido. Vaicājiet zobārstam. Zobārsts var piedāvāt risinājumu gandrīz katrai problēmai.
Kādas ir rekonstrukcijas iespējas, ja zaudēti visi zobi?

Pilnīga mutes dobuma rekonstrukcija var palīdzēt pacientiem ar bojātiem vai trūkstošiem zobiem, smaganu slimībām un citām nopietnām zobu veselības problēmām, atjaunojot zobu funkciju un izskatu. Ir vairāki zobu rekonstrukcijas veidi:

 • Zobu protēzes

Pacientiem, kuriem trūkst lielākā daļa zobu, var būt noderīgas protēzes. Šī ārstēšana ietver pēc pasūtījuma izgatavotu zobu un smaganu protēžu izgatavošanu atbilstoši pacienta mutes dobumam. Ir divu veidu protēzes: daļējas un pilnīgas. Pilnās protēzes aizstāj visus augšžokļa vai apakšžokļa zobus, savukārt daļējās protēzes aizstāj dažus trūkstošos zobus. Ar protēzēm var mazināt runas un ēšanas problēmas. Tās arī uzlabo pacienta smaida izskatu.

 • Implanti

Šī ķirurģiskā iejaukšanās nodrošina pastāvīgu, alternatīvu variantu zobu protēzēm cilvēkiem, kuri ir zaudējuši zobus. Implantus veido mākslīga zoba sakne, kas tiek implantēta žoklī un integrējas tajā. Sakne kalpo kā pamats balstam – savienojošai detaļai, pie kuras tiek piestiprināts individuāli izgatavotais kronis. Implanti var palīdzēt izvairīties no tādām problēmām kā kaulu zudums un sejas noslīdēšana, kas var rasties, ja trūkst zobu. Noteikti, zobu implanti veido visdabīgāko smaida izskatu.

 • Tilti

Zobu tilti ir paredzēti pacientiem, kam ir virkne trūkstošo zobu. Tilts aizstāj trūkstošos zobus ar jauniem zobiem, kas tiek piestiprināti pie blakus esošajiem veselajiem zobiem, noslīpējot tos. Šīs risinājums ir alternatīva gadījumiem, ja ir zaudēts viens zobs un tā atjaunošana ar implantu nav iespējama.

 • Kroņi

Kronis ir “vāciņš”, kas tiek uzlikts uz zoba. To bieži izmanto, lai labotu deformētus, izkropļotus vai nolietotus zobus, kā arī zobus ar dobumiem, kas ir pārāk lieli, lai tos labotu. Kronis nostiprina un atjauno zoba formu un funkciju.

 • Inlejas un onlejas

Ja zobs ir pārāk bojāts, lai veiktu parasto plombēšanu, bet ne kronēšanu, inlejas un onlejas ir divi restauratīvās alternatīvas veidi. Inlejas un onlejas aizpilda dobumu ar keramikas gabaliņu, kas tiek izgatavots laboratorijā. Abas procedūras saglabā lielāko daļu no dabīgās zoba struktūras un nesašaurina zobus.

 • Venīri

Šī metode ietver plānas keramiskas plāksnītes, kas tiek veidotas un piestiprinātas pie zobu virsmas. Venīri var palīdzēt risināt tādas problēmas kā ekstrēma zobu krāsas maiņa, zobu šķembas, plaisas un nepareizi formas zobus. Šīs procedūras mērķis ir uzlabot smaida izskatu, padarot to taisnāku un baltāku.

Vai citi varēs pamanīt, ka man ir zobu implanti?
Pareizi ievietots zobu implants un pareizi veikta protezēšana nodrošina austu estētiku un funkcionalitāti, kas ir identiska dabīgajam zobam/zobiem. Zobu kroņi, kas balstīti uz implantiem izskatās ļoti labi. Itsevišķi cirkonija keramikas zobu kroņi. Neviens nekad nepatieks, ka jums ir zobu implanti un veikta protezēšana.

Smēķēšana un zobu implanti

Vai zobu implanti ir ieteicami smēķētājiem?
Smēķējot var tikt apdraudēta sekmīga implantu ilgtermiņa funkcionēšana. Apspriediet to ar savu zobārstu. Viņš varēs novērtēt risku Jūsu gadījumā.
Vai smēķēšana var ietiekmēt kaula apjoma zudumu mutē pie iemplantiem un dabīgajiem zobiem?
Smēķēšana galvenokārt ietekmē mutes dobumu un higiēnu, kas ietekmē mutes dobuma veselību, veido baktērijas, kas var izraisīt smaganu iekaisumu un tādā veidā apdraudēt ne tikai mutes veselību, zobus, zobu implantus, bet arī vispārējo veselību.
Vai smēķēšana ietekmē zobu implantu veselību?
Smēķēšana ir viens no riska faktoriem, kas apdraud ne tikai vispārējo veselību, bet arī zobu impalntus. Smēķēšana ir visbiežākais iemesls komplikācijām, ja ir zobu implanti, jo tā apdraud labu mutes higiēnu, palielina smaganu iekaisuma risku. Cilvēkiem, kuri smēķē ir ieteicams pārtraukt vai aizstāt smēķēšanu alternatīvu, lai skemētu implanta dzīšanas un integrācijas procesus. Lai vai kā, ir ļoti daudz pacientu, kuri smēķē un ir ievietojuši implantus un nav saskārušies ar jebkādām komplikācijām.

Sportošana

Vai es joprojām varēšu vingrot un spēlēt sporta spēles pēc implanta ievietošanas?
Vingrošana pēc implanta ievietošanas nesagādās problēmas. Tomēr, ja Jūs veiksiet kustības, kas saistītas ar izteikti enerģisku piepūli, Jums vispirms jākonsultējas ar zobārstu. Var būt ieteicamas dažas atpūtas dienas, lai novērstu dzīšanas procesa traucējumus.
Vai ir vēl kaut kas, par ko man būtu jāraizējas?
Īsumā – nē. Uztveriet savus implantus kā dabīgu Jūsu ķermeņa daļu. Jūs varat vingrot, runāt, ēst, smieties un dzīvot tā, it kā nekas nebūtu noticis. Nav atšķirības starp implantiem un Jūsu dabīgajiem zobiem.

Svešķermeņa sajūta

Vai uz implantu balstītie zobi izraisa dabiskas sajūtas, vai es nejutīšu tos mutē kā svešķermeņus?
Uz implantu balstitie zobi izjūtami kā īsti, gan runājot, gan ēdot, gan smejoties. Jūs nejutīsiet nekādu atšķirību.

Tūlītēja implanta noslogošana

Ko īsti nozīmē tūlītēja noslogošana un vai tā ir piemērota man?
Parastais plāns, pēc kura ārstē implantu zobus, ietver dzīšanas fāzi bez implantu noslogošanas pēc to ievietošanas. Šajā procedūrā zobu starpu uz laiku noslēdz ar klasisko pagaidu protēzi, kas ir parastā veidā piestiprināta pie blakuszobiem. Tomēr pie tūlītējas jaunās implantu sistēmas noslogošanas pielieto metodes, kas īpašos apstākļos ļauj protēzei vai pagaidu protēzei būt piestiprinātai pie implantiem uzreiz. Pacienti saņem savu implantu un viņiem ir dabīga izskata zobi tajā pašā dienā. Tas, vai Jums var piemērot tūlītēju slogošanu, atkarīgs no žokļa kaula stāvokļa un implantu stāvokļa. Vaicājiet savam zobārstam par iespējām.

Tūlītēja implanta ievietošana

Vai implantus var ievietot tūlīt pēc zobu izraušanas?
Jā, mūsdienās tas bieži ir iespējams. Implantu ievieto svaigā brūcē tieši pēc zoba izraušanas. To sauc par tūlītēju implanta ievietošanu (nejaukt ar tūlītējo implanta noslogošanu). Ankylos implanti ir viena no sistēmām, kas ļauj 1 apmeklējuma reizē izraut bojāto zobu un tā vietā ievietot implantu.

Vecuma ierobežojumi un zoba implanti

Man ir jau 65 gadi, vai esmu par vecu zobu implantiem?
Nav nekādu kontraindikāciju, kas būtu attiecināmas uz vecumu un zobu impalntu ievietošanu – pat ja Jums ir jau 80 vai vairāk gadu. Tāpat zinātnisko pētījumu dati un studijas nav sniegušas informāciju par vadlīnijām vai sarežģījumiem, kas varētu būt saistāmi ar zobu implantiem un pacientu vecumu. Ja pacientam nav nekādu citu veselības problēmu, kas būtu jāņem vērā veicot ķirurģijas posmu, jo zobu implanta ievietošana ir savā ziņā ir ķirurģiska operācija, tad nav nekādu iemeslu, lai atteiktos no zobu implantiem un iegūtu skaitstu smaidu.
Vai pastāv minimālais vecums, no kura drīkst lietot zobu implantus?
Kaulam būtu jābūt pilnīgi izaugušam, lai ievietotu implantu. Var pieņemt, ka kaula augšana beidzas aptuveni 18 gadu vecumā. Meitenes parasti pieaug ātrāk nekā zēni. Šaubu gadījumā kaula stāvokli var pārbaudīt ar karpālo kaulu rentgenizmeklēšanu.
Vai implantu ievietošana ir kontrindicēta lielā vecumā?
Nekad nav par vēlu uzlabot Jūsu dzīves kvalitāti ar implantiem. Ārstēšanai ir tik zems risks, ka implantus var ievietot pacientiem 70, 80 un pat 90 gadu vecumā. Nav nekādu ar pārāk lielu vecumu saistītu ierobežojumu. Ja Jūs esiet piemērots/-a parastai zobu ārstēšanai un Jums ir laba veselība, tad Jums var ievietot arī zobu implantu.
Ja pusaudzim ir nolūzis zobs - vai to var atjaunot ar zoba implantu?
Zobu implanti ir risinājums iztrūkstošu zobu aizstāšanai pacientiem, kam ir izveidojušies nostiprinājušies žokļa kauli, sejas aprises. Ja zobārts ievietos implantu pārāk agrā vecumā, tad jāņem vērā, ka situācija mutē vēl nav nostiprinājusies, izveidojusies, nav izauguši visi zobi un pēc laika var būt nepieciešami labojumi. Tāpēc zobārsts, izvērtojot konkrēto situāciju (traumas rezultātā zaudēts, nolūzis zobs agrā vecumā utml.) un ietieks labāko risnājumu, tā lai tas būtu īstajā laikā un vietā, sniegtu funkcionalitāti, estētiku un nesagādātu liekas problēmas.

Zobu implantu higiēna un kopšana

Kā jākopj uz implantiem balstītie zobi?
Zobu implanti pēc izskata ir līdzīgi dabīgajiem zobiem. Tos var tīrīt tāpat kā dabīgos zobus ar zobu pastu un zobu birsti, tai skaitā elektrisko zobu birsti. Tīrot implantus, zobu starpas un pārejas uz smaganām ir īpaši svarīgas. Uz šīm zonām uzturas baktērijas, kas uzbrūk smaganām, un pēc laika tās var uzbrukt arī žokļa kaulam ap implantu. To var novērst ar zobu diegu vai mazu birstīti zobu starpām. Jūsu zobārsts Jums parādīs, kā rīkoties ar šiem instrumentiem, un veiks profesionālu zobu tīrīšanu regulāros intervālos, piemēram, reizi trīs mēnešos. Tādējādi tiks noņemti noturīgākie aplikumi un Jūsu zobi izskatīsies kā jauni. Jums regulāri jāapmeklē zobārsts profilakses nolūkos.
Cik bieži man ir jāapmekē zobu higiēnists, ja man ir zobu implanti?
Pēc zoba implanta ievietošanas, jūsu zobārsts jums sastādīs plānu ar apmeklējumu grafiku un zobu higiēnista apamkelējumu. Mimimums protams, 1x gadā apmeklēt gan zobārstu, lai pārbaudītu implanta un mutes dobuma veselību, kā arī 1x apmklēt zobu higiēnistu, lai uzturētu labu mutes dobuma higiēnu.
Kā tīrīt zobu implantus?
Zobu implanti ir jātīra tieši tāpat kā dabīgie zobi 2x dienā ar zobu diegu un zobu birsti. Visbūtiskāk ir regulāri un pareiz tīrīt zobu starpas un un rūpēties par smaganu veselību, ja jums ir implanti. Zobu higienists jums ieteiks kā vislabāk to darīt – zobu diegs, speciālās interdentālās zobu birstītes utml. Acerieties, ka pie mākslīgiem zobu kroņiem, protēzēm zobu aplikums pieķeras ātrāk, nekā pie dabīgiem zobiem, tāpēc zobi jātīra rūpīgāk, biežāk, ja nepieciešams.

Citi jautājumi

Vai metāla detektors signalizēs, reaģējot uz manu implantu lidostas drošības pārbaudes laikā?
Nē, par to neraizējieties! Implanti nav magnētiski, un, turklāt, tie ir pārāk mazi, lai izraisītu detektora reakciju. Un, ja detektors tomēr reaģētu, Jūsu rīcībā būs izziņa par implantiem, ar kuras palīdzību ātri un viegli izskaidrosiet problēmu.
Kā zobu kroņi stiprinās pie implanta?

Zobu kroņus var piestiprināt implantiem, izmantojot divas metodes. Pirmā metode ietver skrūvju izmantošanu. Otra metode ietver kroņa pielīmēšanu jeb cementēšanu pie kroņa balsta jeb abatmenta.

Vai naktīs jāizņem protēze, kura balstīta uz implanta?
Parastā protēze naktīs jāizņem, jo gulēšanas laikā tā var noslīdēt un bloķēt rīkli un elpceļus. Implantu bāzes protēze ir fiksēta savā vietā un to atstāj mutē pa nakti, bez raizēm. Jūsu zobārsts sniegs Jums padomus par to. Neaizmirstiet pajautāt!
Kāpēc uz implanta uzreiz nevar likt patstāvīgo kroni un ir jānēsā un jāmaksā par pagaidu kroni?

Pirmkārt, implanta integrācijas žokļa kaulā ir nepieciešams laiks. Caurmērā, tas ir 3 līdz 6 mēneši. Patstāvīga kroņa izgatavošana aizņem vismaz 2 nedēļas, pēc nospieduma noņemšanas.  Kamēr tiek izgatavots pastāvīgais kronis, pagaidu kronis pasargā zobu no traumām vai bojājumiem, palīdz pacientam pierast pie pilnas zobu rindas. Pagaidu kronis arī atbilstoši formē smaganu atbilstoši jaunā zoba formai, novērš diskomfortu un saglabā mutes estētiskumu.