Lielākā daļa pacientu apmeklē zobārstu, kad jūt sāpes. Tādas zobu problēmas kā, piemēram, izsists vai nolūzis zobs var uzreiz nesāpēt. Ja Jums ir nolauzts, šķelts vai izsists zobs un Jūs to atstājat  neārstētu, tad tas ir tikai laika jautājums, kad tas var sākt sāpēt vai izraisīt vēl nopietnākas mutes dobuma problēmas.

Baktērijas var iekļūt zobā var izraisīt infekciju. Ja infekcija netiek pamanīta laikus, tā var izplatīties citās ķermeņa daļās un kļūt par nopietnu veselības problēmu. Turklāt nolūzis zobs līdz saknei bieži vien var izraisīt nervu bojājumus. Pazīmes, kas liecina, ka zobs ir nolauzts var būt smaganu pietūkums, sāpes ēdiena košļāšanas laikā vai vispārēja diskomforta sajūta attiecīgajā zonā.

Pastāv daudzi iemesli, kādēļ var rasties ieplaisājis vai nolūzis zobs. Plaisa var rasties, košļājot cietu ēdienu, rīvējot zobus miegā, spēlējot pūšamo mūzikas instrumentu vai dabiski novecojot. Ja domājat, ka Jums ir ieplaisājis vai nolauzts zobs, jāieplāno vizīte pie zobārsta, lai noteiktu, vai zobs ir labojams, vai arī nepieciešama tā izraušana. Jo ātrāk tiks veikta izmeklēšana, jo lielāka iespēja dabīgo zobu saglābt.

Kā zobs var nolūzt?

Nolauzts zobs var rasties dažādu iemeslu dēļ, bet visbiežākais ir cieta priekšmeta sakošana. Tā var būt karotes sakošana, kad ēdat saldējumu, vai arī kaut kas nopietnāks, piemēram, paklupšana un kritiens pret citu virsmu kā galds vai bruģis. Citos gadījumos zobu var nolauzt, iegūstot traumu. Piemēram, cilvēkiem, kas nodarbojas ar sportu, var būt lielāks risks nolauzt zobu līdz saknei, to pilnībā izsitot. Nav svarīgi, kā zobs ir bojāts, tas ir jāārstē pēc iespējas ātrāk.

Kas var notikt, ja nolauzts zobs netiek ārstēts?

Dažiem cilvēkiem šķiet, ka tas nav nekas nopietns un turpina ar to sadzīvot. Tā nav laba ideja. Pirmais, kas, visticamāk, notiks, ja zobs netiks ārstēts, ir tas, ka tas sāks sāpēt, ja ne uzreiz, tad pēc kāda laika. Un laika gaitā sāpes var kļūt neizturamas, jo žokļa kaulā un pašā zobā ir daudz nervu. Sāpes, var ietekmēt arī ēdiens, jo tas var kairināt atklātos nervus, kas ir jutīgi pret karstumu vai aukstumu, cukuru utt. Šīs sāpes var izraisīt kairinājumu, kas galu galā ietekmēs Jūsu garastāvokli. Laika gaitā tas varētu traucēt ikdienā un pretsāpju zāles nav ieteicams lietot ilglaicīgi.

Kā ārstēt nolauztu zobu?

Tāpēc tik līdz jūtat jeb kāda veida diskomfortu, sazinieties ar zobārstu, lai pieteiktu vizīti. Atkarībā no Jūsu unikālās situācijas zobārsts ieteiks kādu no turpmāk minētajiem ārstēšanas veidiem:

1. Zobu līmēšana

Zobu līmēšana ir konservatīvs ārstēšanas veids, lai aizsargātu zobus ar nelielām plaisām, kas tiek veikta viena apmeklējuma laikā pie zobārsta. Šai ārstēšanai nav nepieciešama anestēzija, jo zobārsts izmanto plastmasas sveķus, lai aizpildītu plaisu un atjaunotu zoba izskatu un funkcionalitāti.

2. Zobu kroņi

Viena no iespējām, kā ārstēt nolauztu zobu, var būt zobu kronis. Zobu kronis ietver zoba nospieduma noņemšanu, un pēc tā tiek veidots jauns zobs. Tas ir vispiemērotākais variants, ja zobs nav būtiski bojāts. Galvenais, lai starp zobiem neveidojas atstarpes, kas laika gaitā vājina zobus. Ja šajā vietā vairs nav nervu, tad zobs galu galā izkritīs, tāpēc zobu kroņi ir nepieciešami, lai saglabātu pārējos zobus.

Procesam nepieciešamas pāris nedēļas pēc zobu sagatavošanas, bet Jūs saņemsiet pagaidu kronīti virs bojātā zoba, lai to aizsargātu līdz tiek izgatavots tieši Jums paredzēts zobu kronis.

3. Endodontiskā terapija

Ja Jums ir plaša plaisa, zobārsts var ieteikt konsultēties ar speciālistu endodontiskās ārstēšanas veikšanai. Šādos gadījumos Jums var nākties veikt biedējošo sakņu kanālu ārstēšanu, lai izņemtu inficēto zobu un atjaunotu zoba integritāti. Turklāt endodontiskā ārstēšana palīdz novērst zoba turpmāku inficēšanos vai novājināšanos.

4. Zobu plombas

Vēl viens iespējamais risinājums smaida atjaunošanai var būt zobu plombēšana. Zobu plombi var izmantot, ja Jums ir nelieli bojājumi vienā vai divās vietās, un zobs nav nolūzis līdz galam. Tas ietver kariesa noņemšanu no iekšpuses, zoba formas veidošanu un aizpildīšanu ar kompozītmateriālu.

5. Zobu ekstrakcija

Ja plaisa ir izplatījusies uz nerviem un saknēm, un bojājusi tās, vienīgā iespēja ir izņemt zobu un meklēt aizvietošanas risinājumus.

Kas tiek uzskatīts par būtisku zobu bojājumu?

Ja trūkst vairāk nekā puse zoba, tas tiks uzskatīts par būtisku bojājumu, jo vairs nav daudz ko saglābt. Šādā gadījumā zobārstam būs jāizņem/jāizrauj visas atlikušās zobu struktūras un to vietā jāievieto zobu implants vai tilts, lai zobi atkal būtu veseli. To var veikt, izmantojot dažādus materiālus atkarībā no tā, kas konkrēti der tieši Jums.

Zobu implantu ievietošana nekavējoties: Kāpēc tas ir svarīgi?

Pacientiem ir svarīgi atcerēties, ka zobu implanti ne tikai atjauno viņu smaidu, bet arī to, ka pati procedūra ir ieguldījums viņu pašapziņā, izskatā un mutes veselībā. Pacientiem, kas uztraucas par zobu implantu izmaksām, jāatceras, ka procedūra ir ļoti saprotamās izmaksās. Atlikšana beigās maksā daudz dārgāk.

Tāpat pacientiem, kuriem ir bail no zobārsta vai bailes no pašas zobu implantēšanas procedūras, vajadzētu izlasīt visu, par to kā notiek procedūra. Un ikvienam jāatceras, ka implantu panākumu rādītājs ir daudz augstāks, ja pacients rūpējas par implantu ikdienā, ievērojot labu mutes higiēnu.

Kāpēc nevajadzētu baidīties no zobu implantu ieveitošanas?

Tas ir vairāk nekā saprotami, ka procedūras zobiem var radīt trauksmi, taču bailēm nekad nevajadzētu būt Jūsu veselības lēmumu pamatā. Patiesība ir tāda, ka zobu implantācijas operācija nekad nav tik slikta, kā domā pacienti, un rezultāts vienmēr ir patīkams. Jo ilgāk Jūs gaidiet, jo grūtāk ir saņemties. Vienmēr ir iespējams pierakstīties uz konsultāciju, lai varētu pārrunāt, iemeslus vēlmei atlikt vai atteikties no zobu implantācijas operācijas, tomēr pacienti apgalvo, ka zobu implanti ir bijuši neticama un dzīvi mainoša pieredze.

Joprojām baidaties? Gaidīšana uz implanta ievietošanu var izraisīt lielāku sakodienu. Lai gan tas neizklausās nekas būtisks, tas var radīt ēšanas problēmas. Jūs varat arī kaitēt mutes veselībai, pārmērīgi noslogojot to mutes pusi, kurā nav trūkstošā zoba. Pat 12 mēnešus ilgs laiks ar trūkstošu zobu (ieskaitot ekstrakciju) izraisa kaula atrofiju. Gada laikā tas nozīmē, ka viena zobu implanta vietā Jums, visticamāk, nāksies veikt arī kaula transplantāciju. Kaulu pārstādīšanas procedūra, lai gan nav pilnīgi šausminoša, tomēr ir sāpīgāka un dārgāka, nekā vienkāršs zobu implants.

Esiet gudri, rīkojieties laicīgi, lai vēlāk nebūtu jānožēlo vēl lielākas izmaksas, ievietojot vienu zobu implantu.

Cik ilgs laiks ir nepieciešams, lai novērstu nolauzta zoba problēmu?

Zobu kroņa izgatavošana parasti aizņem laiku līdz vienai stundai, bet, ja tā ir tikai plomba, to var izdarīt dažu minūšu laikā, ja neskaita to, ka pieraksts pie zobārsta var nebūt tajā pašā dienā. Sarežģītāka procedūra var aizņemt vairāk laika atkarībā no zobārsta nepieciešamības sagatavoties un piemeklēt Jums vispiemērotāko procedūru.

Ja Jūsu zobs ir bojāts, ir svarīgi nekavējoties par to paziņot savam zobārstam. Ir pieejami daudzi risinājumi, taču zobārstam vispirms būs jāizmeklē zobs un tad jāizstrādā ārstēšanas plāns. Neignorējiet savu traumēto zobu, jo tas vēlāk var radīt vēl lielākas problēmas.