Lielākā daļa pacientu apmeklē zobārstu, kad jūt sāpes. Tādas zobu problēmas kā, piemēram, nolūzis zobs var uzreiz nesāpēt. Ja Jums ir nolūzis, šķelts vai pat izsists zobs un Jūs to atstājat neārstētu, tad tas ir tikai laika jautājums, kad tas var sākt sāpēt vai izraisīt vēl nopietnākas mutes dobuma problēmas.

Baktērijas var iekļūt šķeltajā zobā var izraisīt infekciju. Ja infekcija netiek pamanīta laikus, tā var izplatīties citās ķermeņa daļās un kļūt par nopietnu veselības problēmu. Turklāt nolauzts zobs bieži vien var izraisīt nervu bojājumus. Pazīmes, kas liecina, ka zobs ir šķelts var būt smaganu pietūkums, sāpes ēdiena košļāšanas laikā vai vispārēja diskomforta sajūta attiecīgajā zonā.

Kā zobs var nolūzt?

Nolūzis zobs var rasties dažādu iemeslu dēļ, bet visbiežākais ir cieta priekšmeta sakošana. Tā var būt karotes sakošana, kad ēdat saldējumu, vai arī kaut kas nopietnāks, piemēram, paklupšana un kritiens pret cietu virsmu kā galds vai bruģis. Citos gadījumos zobu var nolauzt, piemēram, cilvēkiem, kas nodarbojas ar sportu, var būt lielāks risks, ka zobs tiks izsists. Nav svarīgi, kā zobs ir bojāts, tas ir jāārstē pēc iespējas ātrāk.

Kas var notikt, ja nošķelts zobs netiek ārstēts?

Dažiem cilvēkiem šķiet, ka tas nav nekas nopietns un turpina ar to sadzīvot. Tā nav laba ideja. Pirmais, kas, visticamāk, notiks, ja zobs netiks ārstēts, ir tas, ka tas sāks sāpēt, ja ne uzreiz, tad pēc kāda laika. Un laika gaitā sāpes var kļūt neizturamas, jo žokļa kaulā un pašā zobā ir daudz nervu. Sāpes, var ietekmēt arī ēdiens, jo tas var kairināt atklātos nervus, kas ir jutīgi pret karstumu vai aukstumu, cukuru utt. Šīs sāpes var izraisīt kairinājumu, kas galu galā ietekmēs Jūsu garastāvokli. Laika gaitā tas varētu traucēt ikdienā un pretsāpju zāles nav ieteicams lietot ilglaicīgi.

Kas ir zobu kronis?

Viena no iespējām, kā ārstēt šķeltu vai nolauztu zobu, var būt zoba kronis. Tam ir nepieciešams sagatavot, noslīpēt zobu. Tad ar speciālu nospieduma masu tiek paņemts nospiedums, un pēc tā tiek veidots jauns zobs. Tas ir vispiemērotākais variants, ja zobs nav būtiski bojāts. Galvenais, lai starp zobiem neveidojas atstarpes, kas laika gaitā vājina blakus esošos zobus. Kronis pasargās nervu, un novērsīs tā pilnīgu bojāeju, tāpēc zobu kroņi ir nepieciešami, lai saglabātu pilnu zobu rindu un novērstu citu zobu bojāšanos.

Kas ir zobu plombas?

Vēl viens iespējamais risinājums smaida atjaunošanai var būt zobu plombēšana. Zobu plombu var izmantot, ja Jums ir nelieli bojājumi vienā vai divās vietās, un zobs nav nošķelts līdz galam. Tas ietver kariesa noņemšanu no iekšpuses, zoba formas veidošanu un aizpildīšanu ar kompozītmateriālu.

Kas tiek uzskatīts par būtisku bojājumu?

Ja trūkst vairāk nekā puse zoba, tas tiks uzskatīts par būtisku bojājumu, jo vairs nav daudz ko saglābt. Šādā gadījumā zobārstam būs jāizņem/jāizrauj visas atlikušās zobu struktūras un to vietā jāievieto zobu implants, lai zobi atkal būtu veseli. To var veikt, izmantojot dažādus materiālus atkarībā no tā, kas konkrēti der tieši Jums.

Cik ilgs laiks ir nepieciešams, lai novērstu problēmu?

Zobu kroņa izgatavošana parasti aizņem laiku līdz vienai, divām nedēļām, bet, ja tā ir tikai plomba, to var izdarīt dažu minūšu laikā, ja neskaita to, ka pieraksts pie zobārsta var nebūt tajā pašā dienā. Sarežģītāka procedūra var aizņemt vairāk laika atkarībā no zobārsta nepieciešamības sagatavoties un piemeklēt Jums vispiemērotāko procedūru.

Ja Jūsu zobs ir bojāts, ir svarīgi nekavējoties par to paziņot savam zobārstam. Ir pieejami daudzi risinājumi, taču zobārstam vispirms būs jāizmeklē zobs un tad jāizstrādā ārstēšanas plāns. Neignorējiet savu traumēto zobu, jo tas vēlāk var radīt vēl lielākas problēmas.