Tie, kas apsver zobu implantu ievietošanu, iespējams, ir nolēmuši to darīt, jo ir dzirdējuši labas atsauksmes. Zobu implanti nodrošina ērtu veidu, kā aizstāt trūkstošos zobus. Tie ir arī izturīgāki nekā zobu protēzes, kas nozīmē, ka zobi neizkritīs košļāšanas vai runas laikā. Lai gan šis ir ērts veids, kā aizstāt savus trūkstošos zobus, tomēr pacienti bieži uzdod daudz jautājumu. Galvenais no tiem ir, cik ilgi implanti kalpos?

Lai gan zobu implanti var šķist jauninājums zobārstniecības jomā, tie pastāv jau vairākus gadu desmitus. Zobu implanti pirmo reizi tika izveidoti 1952. gadā. Zviedrijā dzimušais Ingvars Brenmarks (Ingvar Brånemark) izmantoja savu ortopēda pieredzi, lai radītu labāku veidu, kā veikt zobu restaurācijas. Tomēr tikai 1982. gadā tie pirmo reizi izskanēja zobārstu sabiedrībā. Kopš tā laika ir veikti nepārtraukti pētījumi, lai uzlabotu šo titāna stabiņu izturību un ilgmūžību.

Kādi ir zobu implantu veidi?

Ja nezināt, zobu implanti ir titāna stabi, ko zobārsts ķirurģiski ievieto zem smaganu līnijas vai žokļa kaulā. Šie stabi darbojas kā atbalsta sistēma Jūsu zobu implantiem. Atkarībā no Jūsu unikālās situācijas būs atkarīgs, kādu implantu ieteiks zobārsts. Ir trīs galvenie veidi:

  • Ar implantu balstīts tilts;
  • Ar implantu balstīta protēze;
  • Uz implantiem balstīts kronis;

Vai zobu implantu ievietošana ir sekmīga?

Amerikas Mutes, sejas un žokļu ķirurgu asociācija ir secinājusi, ka zobu implantiem, kurus ievieto licencēts zobārsts, ir vidēji 95 % sekmīguma rādītājs. Implanta veiksmes rādītājs ir būtiski atkarīgs no tā, kurš to ielika, kur tas tika ievietots un cik labi pacients pēc tam par to rūpējas. Pētījumi liecina, ka, pienācīgi kopjot implantus, tie var kalpot 25 vai vairāk gadus, nav secināts, vai tie kalpos mūžīgi.

Pazīmes, kas liecina, ka zobu implants nepilda savu funkciju

Jebkurš cilvēka radīts produkts var sabojāties. Tas attiecas arī uz zobu implantiem. Lai gan tie ir izgatavoti no titāna, tomēr ar tiem var rasties problēmas. Ir divi galvenie veidi, kā zobu implants var sabojāties. Pirmais ir iziet no savas vietas. Ja implants pārvietojas, parasti nav bijis pietiekami daudz kaulaudu, lai atbalstītu ievietošanu. Lai gan zobārsti dara visu iespējamo, lai nodrošinātu, ka tas nenotiek, dažkārt tas var notikt.

Vai es zināšu, ka man ir nepieciešams nomainīt implantu?

Neilgi pēc implanta ievietošanas ir dažas pazīmes, kas liecina, ka Jums būs nepieciešams to izņemt vai nomainīt. Ja implants kustās, tas būs jāizņem un jāievieto jauns. Tāpat kā veicot visas operācijas, pastāv infekcijas iespēja. Ja infekcija netiek ārstēta, tā var bojāt audus. Ja pamanāt jebkādas pazīmes, piemēram, izdalījumi no brūces, drudzis vai asiņošana, nekavējoties sazinieties ar zobārstu. Jums regulāri, vismaz reizi sešos mēnešos, jāapmeklē zobārsts.

Alternatīvas zobu implantiem

Daži ir piesardzīgi attiecībā uz mutes dobuma operācijām vai arī nevēlas riskēt. Ir tradicionālas metodes, ko varat izmantot, lai aizstātu trūkstošos zobus. Tās ir darbojušās gadu desmitiem un joprojām ir aktuālas zobārstniecības jomā.

Zobu tilti

Tilti ir paredzēti viena līdz trīs trūkstošo zobu aizstāšanai vienā zonā. Ar tiem nevar salabot zobus, kas atrodas pretējā loka pusēs. Uz zobu balstīts fiksēts tilts ir salīdzināms ar zobu implantu, un tam ir ļoti maz trūkumu. Vienīgais iespējamais trūkums varētu būt kaulaudu zudums, jo žokļa kauls netiek stimulēts.

Protēzes

Tās var izmantot, lai labotu vairākas nepilnības augšējā vai apakšējā lokā neatkarīgi no to atrašanās vietas. Tās nav īpaši ērtas, un ir zināms, ka tās izraisa kaulu zudumu. Protēzes ir ekonomiski izdevīgākas nekā zobu implanti, taču tām ir zināmi mīnusi.