Zobu implanti ir izgatavoti no spēcīga materiāla un paredzēti vairāku desmitu gadu kalpošanai, bieži vien mūža garumā. Implanti parasti tiek izgatavoti no metāla un porcelāna, lai izveidotu zobu, kas izskatās un darbojas dabiski. Tomēr, tāpat kā Jūsu dabīgie zobi, arī implants nav neiznīcināms – tas var šķelties vai salūzt, ja pārāk spēcīgi sakodīsiet vai gūsiet stipru traumu.

Cik ilgi tiem vajadzētu kalpot?

Ar labu aprūpi zobu implantam vajadzētu kalpot visu mūžu, un sagaidāms, ka tas kalpos vairākus gadu desmitus. Tas ir viens no iemesliem, kāpēc tie ir tik efektīva un populāra zobu aizvietošanas metode. Taču, kā zina ikviens, kuram ir jebkāda veida zobu restaurācija (piemēram, kronis vai tilts), restaurācijas var neizdoties, un tam ir visdažādākie iemesli. Un pat izturīgs kronis var tikt bojāts vai salauzts.

Labā ziņa ir tā, ka implantiem ir daudz mazāka varbūtība sabojāties, nekā citām restaurācijām. Tie ne vienmēr darbojas nevainojami, bet, ja tos pareizi iestrādā, to veiksmes rādītājs ir līdz pat 98 %.

Bet ko darīt, ja rodas bojājumi?

Zobu implantu veido trīs sastāvdaļas: titāna stabiņš (tehniski – īstais implants), pastāvīgs kronis virsū un starp tiem – balsts, kas stiprina implantu pie kronīša. Titāna implantu bojājumi ir ļoti reti sastopami. Retos gadījumos problēmas var radīt smaganu slimības vai nepareiza implantācija. Tomēr vairumā gadījumu tiek bojāts balsts vai kronis, parasti tas ir traumas vai atkārtota slodze.

Ja kaut kas notiek ar implantu, ko Jums vajadzētu darīt?

Pirmkārt, saglabājiet mierīgu prātu. Ja zobu implants ir salauzts vai atlauzts, nostipriniet visus vaļējos gabaliņus, kas atrodas tuvumā, un nekavējoties zvaniet savam zobārstam. Ja zobu implants ir salauzts un nolauzts pavisam, saglabājiet tā gabaliņus drošā traukā un zvaniet zobārstam. Iespējams, varēs atjaunot implantu un/vai izveidot implantam jaunu kronīti.

Kā tiek salabots implants?

Kad kronis lūzis vai nolūzis, zobārsts izgatavos jaunu kronīti turpat kabinetā, noņemot nospiedumu. Tas ir diezgan līdzīgi kā “parasta” kronīša nomaiņa vai uzlikšana dabīgam zobam. Tomēr, ja stabiņš jeb balsts ir salauzts, viss kļūst sarežģītāk. Šādā gadījumā stabiņš ir jāizņem un jānomaina, un pirms tā nomaiņas var būt nepieciešama kaula transplantācija. Ja nepieciešams kaula transplantāts, procedūras laikam jāpieskaita daži mēneši.

Nomaiņas process

Lai izņemtu implantu, Jums, visticamāk, būs nepieciešama ķirurģiska operācija. Tiks veikta arī vietas tīrīšana un, ja nepieciešams, žokļa kaula transplantācija. Jūs izjutīsiet nelielu diskomfortu un nejutīsiet sāpes, jo tas viss notiks anestēzijas apstākļos. Jūsu atveseļošanās sajūta būs līdzīga kā sākotnējās implantācijas laikā, t. i., iespējams diskomforts, pietūkums un sāpīgums.

Ja viens implants ir atlūzis vai bojāts, vai ir apdraudēti pārējie implanti?

Pietiekami reti gadās, ka viens implants ir atlūzis vai bojāts, un daudz maz ticamāk, ka ir apdraudēti vairāki implanti. Tātad, ja viens ir bojāts, ar pārējiem implantiem viss ir kārtībā. Tomēr, ja trieciena vai traumas dēļ kāds implants sabojājies, Jums vajadzētu pārbaudīt visus zobus un implantus.

Ikviens ir pelnījis augstas kvalitātes zobārstniecību, lai spētu būt komfortā ar savu zobu izskatu un veselību. Zobu implantācija ir ilgtermiņa iespēja, kā atjaunot īsto zobu funkciju un izskatu traumas vai citu apstākļu iespaidā. Tomēr, ja Jūsu zobu implants tiek bojāts, atlūzt vai citādi saņēmis traumu, tad nekavējoties sazinieties ar savu zobārstu, lai novērstu iespējamos riskus.