Lielākā daļa cilvēku domā, ka, labi kopjot savus zobus, tie saglabāsies visu mūžu, taču dažkārt kariesa vai traumas rezultātā zobs tiek, vai tā var tikt zaudēts. Visi zobi ir vienlīdz svarīgi ēšanas, runas un vispārējās veselības nodrošināšanai, tiek piedāvāta iespēja aizstāt zaudētos zobus ar zobu tiltiņiem un zobu implantiem. Tā kā pastāv divas iespējas, tad šajā rakstā ir izskaidrota atšķirība starp šīm divām procedūrām.

Zobu implanti

Tiem, kuri vēlas, lai zobu aizvietotājs ir līdzīgs dabīgajam zobam, zobu implants ir lieliska iespēja. Tā ir protēze, kas tiek implantēta žokļa kaulā un pēc tam pārklāta ar augstas kvalitātes kronīti, kas izskatās kā dabīgs zobs. Zobu implanti bieži vien kalpo ilgāk, nekā dabīgie zobi, jo tie nav pakļauti bojāšanai, lai gan tos var sabojāt traumas rezultātā.

Zobu implantiem nepieciešama neliela operācija, kuras laikā zobārsts žokļa kaulā nostiprina metāla vārpstu, kas turēs kronīti. Jūsu žokļa kauls apaug ap vārpstu, lai tas būtu stabils, līdzīgi kā to dara zobu saknes. Kad kronis ir nostiprināts uz vārpsta, implantu nevarēs pamanīt.

Zobu implantiem ir unikāla priekšrocība salīdzinājumā ar citām zobu aizvietošanas iespējām. Tā kā implantu ievieto žokļa kaulā, tas palīdz saglabāt veselas smaganas un arī apkārtējos zobus.

Zobu tilti

Zobu tiltiņi ir vēl viena iespēja kā aizstāt trūkstošo zobu. Zobu tilts ir konstrukcija, kas aizpilda iztrūkstošā zoba vietu, pārveidojot citus zobus tā, lai tie balstītos uz kroņa karkasa. Šis karkass rada parastu zobu izskatu. Tilts var kalpot vairākus gadus, un īpaša uzmanība jāpievērš tam, lai tas kopā ar apkārtējiem dabīgajiem zobiem būtu tīrs.

Kad nolemjat trūkstošo zobu aizstāt ar tiltu, zobārsts veiks zobu pārbaudi ap trūkstošo zobu, lai pārliecinātos, ka šie zobi var atbalstīt tiltu. Zobs ar lielu kariesa daudzumu vai plaisām var nebūt piemērots. Kad zobārsts ir pārliecinājies, ka apkārtējie zobi ir veseli, šie zobi tiek sagatavoti uzstādīšanas procesam. To kroņi tiek slīpēti un tiek noņemti nospiedumi, lai varētu laboratorijā izveidot tiltu. Uz sagatavotajiem zobiem tiek uzlikti pagaidu kroņi, lai pasargātu tos no turpmākiem bojājumiem.

Kad laboratorijā ir izveidots zobu tilts, zobārsts to ievietos pacienta mutē. Lai to izdarītu, pagaidu kroņi tiek noņemti un sagatavotie zobi tiek saudzīgi iztīrīti. Tilts tiek uzlikts uz zobiem, nodrošinot pareizu to ievietošanu. Uz kroņa uzklāj saistvielu, un tilts tiek nostiprināts. Tilti ir lieliska un lētāka iespēja, lai aizstātu trūkstošo zobu. Lai gan tas nav mūža ieguldījums, tomēr tam vajadzētu kalpot daudzus gadus.

Atveseļošanās pēc zaudētā zoba aizvietošanas procedūras

Parasti zobārsts ievieto vienu implantu stundas vai divu laikā, un atveseļošanās laiks ir salīdzinoši ātrs. Lielākā daļa cilvēku jūtās labi, lai nākamajā dienā varētu atgriezties darbā un veikt citas parastas ikdienas darbības. Ja pēc procedūras tomēr ir diskomforts, bezrecepšu pretsāpju medikamenti to novērsīs.

Arī tradicionālā tilta gadījumā atveseļošanās laiks ir īss. Pēc tam, kad zobārsts cementēs tiltu, Jums var rasties nelielas sāpes smaganās. Tomēr parasti tās izzūd pēc dažām dienām. Jums vajadzēs nedaudz laika, lai pielāgotos ēšanas paradumiem ar jauno zobu tiltu. Jums būs jāizvairās no košļājamiem vai cietiem ēdieniem un mīkstāki ēdieni jāsagriež mazākos gabaliņos, līdz pieradīsiet pie jaunajiem zobiem.

Ja Jums ir trūkstošs zobs, ziniet, ka ir iespējas to labot, nevis atlikušo laiku būt neparliecinātam par savu smaidu vai atteikties no konkrētiem ēdieniem. Apmeklējot speciālistus zobu implantu ievietošanas jomā, Jūs varēsiet saņemt atbildes uz daudziem jautājumiem un izvēlēties piemērotāko zobu implantu ievietošanas veidu.