Ja viens no Jūsu zobiem ir bojāts un to nepieciešams izraut, tad droši vien jau zināt, ka to var aizstāt ar zobu implantu. Implants ir lielisks aizstājējs, jo tas gan izskatās, gan pilda īsta zoba funkciju. Bet ko darīt, ja Jums šķiet, ka organisms nepieņem jauno zobu implantu? Dažos retos gadījumos cilvēkiem patiešām var rasties titāna alerģijas simptomi. Uzziniet, kā atpazīt šos simptomus un kad jāvēršas pie sava zobārsta, lai veiktu pilnīgu diagnostiku?
Alerģija pret titānu: Kā tā rodas?
Lai gan titāna alerģija ir diezgan reta, tas neizslēdz iespēju, ka tā var rasties. Bieži vien pacienti nemaz nezina, ka viņiem ir šāda alerģija. Vairumā gadījumu alerģisku reakciju izraisa nevis titāns, bet gan neliels daudzums citu titāna sastāvā esošo materiālu (berilijs, kobalts, hroms, niķelis, varš, palādijs vai dzelzs). Dažas no standarta pazīmēm, kas liecina par alerģiju ir šādas:
• Nātrene vai izsitumi uz ādas;
• Mīksto audu pietūkums ap implantu;
• Niezošas smaganas vai āda;
• Nepatīkams aromāts, kas nāk no implanta;
• Sāpes;
• Asiņošana;
• Iekaisums.
Vai man var būt alerģija pret titāna zobu implantiem?
Alerģija pret titānu ir reti sastopama. Turklāt, ja speciālista vizītes laikā sniegsiet apkopotu visaptverošu un atjauninātu slimības vēsturi, neradīsies nekādas alerģiskas reakcijas.
Drīzāk zobārstniecības materiāli, kas satur dažādas ķīmiskas vielas var daudz biežāk būt alerģiski nekā zobu implanti. Šeit ir tikai daži piemēri:
• Latekss un gumija. Tos var atrast cimdos, uzgaļos u. c.
• Anestēzijas līdzekļi. Dažiem cilvēkiem rodas alerģiskas reakcijas pret noteikta veida nomierinošiem medikamentiem.
• Niķelis vai alva. Tie ir tikai daži metāli, kas sastopami sakausējumos, no kuriem sastāv sudraba zobu plombas.
Ko darīt, ja man ir alerģija pret titānu?
Pat tiem cilvēkiem, kam ir zināmas alerģijas pret metāliem, parasti nerodas reakcijas pret titānu, jo tas ir ļoti bioloģiski saderīgs un hipoalerģisks materiāls. Tomēr eksperti iesaka cilvēkiem, kuri ir jutīgi pret metāliem, veikt ilgtermiņa uzraudzīšanu ar zobu rentgenu, lai sekotu līdzi mutes veselības stāvoklim pēc zobu implanta ievietošanas.
Ja neapšaubāmi zināt, ka Jums ir īpaša alerģija pret titānu, pārrunājiet to ar savu zobārstu, lai atrastu alternatīvas, piemēram, keramiskos zobu implantus. Ja Jūsu mērķis ir par katru cenu izvairīties no jebkādiem metāliem, tad zobu implanti, iespējams, nav tieši Jums piemērots risinājums. Bet vienmēr ir pieejamas citas iespējas, piemēram, zobu protēzes un tilti.
Citas problēmas, ko var izraisīt zobu implanti
1. Infekcija
Infekcija var sākties jebkurā ķermeņa vietā un izplatīties visā organismā. Galu galā implants var dzīt vairākus mēnešus, tāpēc ir svarīgi darīt visu, ko liek zobārsts, sākot ar pareizu mutes higiēnas ievērošanu. Nekavējoties konsultējieties ar zobārstu, ja smaganas ir sarkanas vai iekaisušas.
2. Smaganu, kaulu un asinsvadu bojājumi
Zobu implantācijas operācijas laikā var tikt bojātas smaganas vai asinsvadi, taču tas nekad nenotiks, ja ārsts veiks padziļinātu mutes dobuma pārbaudi un 3D rentgenoloģiskos izmeklējums. Protams, arī implantologa pieredzei ir liela nozīme. Ja tomēr jūtat sāpes vai implants šķietami ir kustīgs, piesakieties vizītei pie zobārsta pēc iespējas ātrāk.
3. Nervu bojājumi
Ja jūtat nejutīgumu vai tirpšanu mutē, sejas daļā, tas var būt nervu bojājuma rezultāts. Dodieties pie ārsta, lai noskaidrotu radušās problēmas. Arī šis var notikt tikai nepietiekamu klīnisko izmeklējumu dēļ pirms implanta ievietošanas, taču pie profesionāla implantaloga tas nekad nenotiks.
4. Sinusu problēmas
Nepareiza implantāta novietošana augšžoklī var izraisīt deguna blakusdobumu iekaisumu. Ja jūtat sāpes vai diskomfortu elpojot, sazinieties ar implantologu, kas varēs veikt nepieciešamos pārbaudījumus, piemēram, rentgena uzņēmumu. Tomēr šādas situācijas ir retas un ir iespējamas tikai gadījumos, ja kaula apjoms augšžoklī ir ievērojami samazinājies ilgstoša zobu trūkuma gadījumos.
5. Implanta lūzums
Implanta lūzums ir ļoti reta komplikācija, taču dažreiz tā var rasties, ja tas tiek pakļauts pārlieku lielai, nesimetriskai slodzei. Arī šajā gadījumā ir nepieciešama pareiza implanta ievietošanas plānošana, kvalitatīva implanta izvēle. Noteikti, ka ir vērts uzzināt arī par ārstējošā zobārsta pieredzi zobu implantoloģijā. Ja implants lūzīs, būs nepieciešams to sākumā izņemt no žokļu kaula. Kaulaudiem sadzīstot, būs iespējama atkārtota implanta ievietošana. Laba preventīva, taču ne obligāta rīcība ir izgatavot nakts kapi, lai novērstu zobu griešanu. Par tās nepieciešamību noteikti ir jākonsultējas pirms implanta ievietošanas.
6. Veselības traucējumi
Tādi veselības traucējumi kā diabēts un osteoporoze var ietekmēt kaulus. Tāpēc, pirms izlemt vai izvēlēties šo procedūru, iepazīstiniet zobārstu ar savu pilno slimību vēsturi un pajautājiet, vai šī ir prātīga izvēle.