Vai zobārsts ir Jums teicis, ka būs nepieciešams ievietot zobu implantu/s? Bet tagad esiet apjucis, jo izvēles iespēju ir ļoti daudz?

Varbūt tas nedaudz atvieglos Jūsu izvēli, jo šeit ir apkopota svarīgākā informācija par implantiem, kuri iespējams būtu piemēroti tieši Jums.

Kas ir implanti?

Pirmo reizi cilvēkam zoba implants tika ievietots 1967. gadā un kopš tā laika implantoloģija ir spējusi attīstīties tik tālu, ka ik gadu tiek veiktas vairāk kā 10 miljoni operāciju visā pasaulē. Nu jau 20 gadus šāda iespēja ir pieejama arī Latvijā.

Implanti tiek gatavoti no ļoti izturīga, viegla un piemērota materiāla (titāna, cirkonija un arī to sakausējuma). Zoba implants ir zoba saknes aizvietotājs, kas ir līdzīgs mazai skrūvītei, kuru ievieto žokļa kaulā un pēc tam pie tā tiek piestiprināts mākslīgā zoba kronītis. Tos lieto jebkura zaudēta zoba aizstāšanai, un tos iespējams arī personalizēt, lai tas atbilstu katra cilvēka vajadzībām.

Kāpēc zaudēts zobs ir pēc iespējas ātrāk jāaizvieto?

Nav nozīmes vai tas ir viens vai vairāki zobi, kas ir zaudēti, taču pēc iespējas ātrāk tos ir nepieciešams aizstāt ar implantiem. Ja atliksiet šo procesu, tad organismā var sākties šādi procesi:

  • Žokļa kauls var sākt izzust zaudētā zoba vietā, rezultātā var mainīties sejas forma un cilvēks var ātrāk novecot;
  • Zaudētā zoba vietā sāks svērties blakus esošie zobi, kas var veidot spraugas starp zobiem un ietekmēt smaidu, apgrūtināt zobu tīrīšanu un radīt diskomfortu;
  • Mainīsies sakodiens, ēdienu var neizdoties tik viegli sakožļāt, kā arī var rasties galvassāpes.

Kam jāpievērš uzmanība, izvēloties trūkstošo zobu aizstāt ar implantu?

Viennozīmīgi tas ir jāuztic pieredzējušiem speciālistiem, kas ir praktizējušies un lieto kvalitatīvu implantu sistēmu. Katram pacientam ir svarīgi uzzināt visus interesējošos jautājumus un zināt ārsta pieredzi par konkrēto implantu sistēmu.

Zobu implantu veidi

Ir trīs izplatītākie zobu implantu veidi, kurus varat izvēlēties – kaulu implanti, zem kaula gļotādas slāņu implanti, transmukozāli implanti.

Endosteal Implants (kaulu implanti)

Šis ir visizplatītākais zobu implantu veids. Tie ir piemēroti lielākajai daļai pacientu, taču tiem ir svarīgi, lai ir labs, veselīgs žokļa kauls. Implants tiek ievietots žoklī, uz kura ir piestiprināti mākslīgie zobi. Kad procedūra ir pabeigta, atveseļošanās prasa neilgu laika periodu, lai implants saplūstu kopā ar žokļa kaulu. Tomēr, ja jums nepatīk ideja par to, ka kaut kas tiek ievietots Jūsu žokļa kaulā, tad Jums varētu patikt citas pieejas.

Subperiosteal Implants (zem kaula gļotādas slāņu implanti)

Šī ir galvenā Endosteal Implantu alternatīva. Tā vietā, lai implantu ievietotu žokļa kaulā, šie implanti atrodas uz kaula virsmas, bet joprojām atrodas zem smaganas. Zem smaganas tiek ievietots metāla rāmis, kuram piestiprināts klāt atbalsta stabs. Pēc tam smagana sadzīst ap rāmi, lai spētu to noturēt vietā. Mākslīgie zobi tiek piestiprināti pie atbalsta stabiem, kas ir redzami virs smaganas.

Šo procedūru izmanto tikai tad, ja pacientam nav pietiekami daudz žokļa kaula, lai ievietotu implantu, vai, ja attiecīgā persona vienkārši nevēlas veikt intensīvu mutes dobuma operāciju, lai mākslīgi pieaudzētu iztrūktošo žokļa kaulu.

Zygomatic Implants (transmukozāli implanti)

Šis implantu veids ir vismazāk izplatīts, jo tā ievietošanai ir jāveic vissarežģītākā procedūra, un tā tiek veikta tikai tad, ja jums nav pietiekami daudz žokļa kaula. Implants tiek ievietots pacienta vaigu kaulā, nevis žokļa kaulā.

Zobu implantu veidi Latvijā

Katra implantu sistēma atšķiras ar kvalitāti, izskatu un iespējām, ko tā sniedz. Latvijā ir pieejamas praktiski visas pasaules zināmākās ražotāju implantu sistēmas, kā XiVE un Ankylos no DENTSPLY Friadent, Nobel Biocare, Astra Tech, 3i un Straumann. Ir arī vairākas lētākas implantu sistēmas, kas galvenokārt tiek ražotas Korejā, Itālijā un Izraēlā. Katras implantu sistēmas cenu nosaka sastāvdaļu cena. Katram implantu ražotājam ir savas tehnoloģijas, kvalitātes kontroles sistēma un konkrēts pārstāvis Latvijā. Visizplatītākie implanti ir no kompānijas DENTSPLY Friadent, kas ir ASV kompānija, bet impanti tiek ražoti Vācijā. XiVE un Ankylos implantu virsma ir veidota un apstrādāta tā, lai implants varētu ieaugt kaulā.

XiVE un Ankylos

Šie implanti praksē ir parādījuši labus rezultātus, jo tie lieliski spēj iekļauties dzīvo audu vidē. Tie ir mūsdienīgi un uz visiem laikiem ļauj aizmirst par iespējamajām zobu slimībām, un nodrošina komfortu un ērtumu, kuru nekad uz 100% nespēs sniegt protēzes.