Zobu implantu ieviešana zobārstniecības nozarē ir pavērusi pacientiem jaunu ārstēšanas iespēju pasauli, lai aizstātu trūkstošos zobus. Tomēr šī maldinoši vienkāršā zobārstniecības iespēja prasa padziļinātas zināšanas, lai to pareizi izpildītu un atjaunotu tā, lai zobu implants būtu funkcionāls vēl daudzus gadus.

Zobu implantēšanas pamati

Kad zobārsts Jums saka, ka vajadzētu implantēt zobu, ir svarīgi, lai Jūs saprastu, ka tas būs laikietilpīgs process, kas izmaksās vairāk kā vienkārš zobārsta apmeklējums, jo tas ir kas vairāk nekā tikai “skrūves ieskrūvēšana kaulā”.

Jaunā zoba jeb implanta galīgajā cenā ietilpst šādi elementi:

  • Visaptveroša zobu pārbaude, tostarp 3D attēlveidošana.
  • Problemātisko zobu ekstrakcija, ja nepieciešams.
  • Zobu implanta(-u) uzstādīšana.
  • Stiprinājuma ievietošana.
  • Zobu kronīša izgatavošana.
  • Zobu kronīša ievietošana.

Runājot par implantu, Jums ir jāsaprot, ka tas ir saistīts ar vairākiem komponentiem un posmiem, un, ka tas prasa laiku. Implanta sastāvdaļas ir šādas – implanta korpuss jeb stiprinājums, kas tiek ievietots kaulā, implanta kronis un bieži vien arī balsts, pie kura tiek pieslēgts implanta kronis. Par katru no šīm sastāvdaļām ir noteikta atsevišķa maksa. Implanta stiprinājums var izmaksāt no 1400 līdz 2000 eiro, implanta kronis – 1000 līdz 2000 eiro, bet balsts – 250 līdz 360 eiro.

Kā minēts iepriekš, implants ir daudz vairāk nekā tikai implanta ievietošana kaulā. Jāņem vērā, ka nepareizi ievietots implants var tikt pakļauts nelabvēlīgiem apstākļiem un var tikt nepareizi nostiprināts, kas var radīt bojājumus.

Viena implanta izmaksas

Vidēji viena implanta stiprinājums, kam nav nepieciešamas papildu ķirurģiskas procedūras, var izmaksāt no 1400 līdz 2000 eiro. Abatments (ja nepieciešams) un kronis var papildus izmaksāt no 1000 līdz 2000 eiro. Tādējādi viena implanta kopējās izmaksas var svārstīties no 2500 līdz 5400 eiro. Ir pieejami dažādi zobu implantu ražotāji, un atkarībā no tā, kura uzņēmuma implants tiek izmantots, izmaksas var svārstīties.

Vairāku implantu izmaksas

Ja Jums trūkst vairāk nekā viens zobs, jums var būt nepieciešami vairāki implanti. Vairāku implantu izmaksas atšķiras atkarībā no tā, cik zobu trūkst un cik implantu ir nepieciešams. Pastāv maldīgs priekšstats, ka implants ir nepieciešams katram trūkstošajam zobam. Bieži vien ilgstošā periodā, kad trūkst trīs secīgi zobi, var būt nepieciešami tikai divi implanti. Tomēr, lai atjaunotu trīs zobus ar diviem implantiem, būtu nepieciešams “fiktīvais zobs”, kas savieno abus implantus.

Pilnas mutes zobu implanti – Fiksēta protēze

Pēdējā laikā daudzi pacienti ir izvēlējušies zobu protēzes ar implantiem. Šiem pacientiem parasti trūkst vairāku zobu, un atlikušo zobu saglabāšanas iespējas ir ļoti zemas. Šie pacienti parasti nevēlas izņemamas protēzes un vēlas, lai iztrūkstošie zobu būtu fiksēti. Otra pacientu kategorija ir tie, kuriem ir zobu protēzes, bet viņiem tās nepatīk. Par zobu protēzēm ar implantu balstiem papildus zobu implantu izmaksām var rēķināties ar 6350 un vairāk eiro par vienu zobu arku. Šāda veida restaurācijai parasti ir nepieciešami 4 – 6 implanti uz vienu zobu loku. Kopumā tie būs 8 – 12 zobu implanti visai mutei.

Visbiežāk hibrīdās protēzes tiek izgatavotas apakšžokļa apakšdaļai, jo apakšējās protēzes mēdz būt vismazāk noturīgas vaigu un mēles muskuļu kustību dēļ. Bieži vien, lai noteiktu pareizu implantu izvietojumu, ir nepieciešama papildu ārstnieciskā protēze vai protēzes dublikāts. Lai gan šāda veida protēzei ir daudz priekšrocību, tās negatīvā puse ir tā, ka zem protēzes starp implantiem mēdz uzkrāties ēdiens un netīrumi, un tāpēc nepieciešama rūpīga kopšana mājās. Šādas protēzes no implantiem varēs atskrūvēt tikai zobārsts, un tas būtu jādara vismaz reizi gadā, lai veiktu apkopi.

Rentgenoloģiskā attēlveidošana 3D

Pirms implantu ievietošanas zobārstam būs nepieciešams izveidot rentgenoloģisko attēlu. Parastā rentgena attēls sniegs tikai trīsdimensiju objekta divdimensiju attēlu, turklāt galvaskausā ir daudz anatomisku struktūru, kuras nedrīkst palaist garām, lai veiksmīgi ievietotu implantu. CBCT attēls ļaus pareizi novērtēt kaulu blīvumu.

Tā kā implants jāievieto trīsdimensiju telpā, CBCT ļaus pareizi plānot implanta novietojumu, dziļumu un leņķi. Kad implanta novietojums ir noteikts no CBCT attēla, tiek iegūta nepieciešamā informācija, lai nodrošinātu precīzu implanta ievietošanu žokļa kaulā.

Diemžēl šie tik ļoti nepieciešamie diagnostikas un ārstēšanas pakalpojumi maksā papildus summu, kas var izmaksāt no 20 līdz 450 eiro. Pareiza attēlveidošana un plānošana palīdzēs izvairīties no tādām situācijām, kur implants ir novietots leņķī tā, ka tā apakšdaļa izvirzās cauri kaulam.

Zobu ekstrakcija

Jebkuri zobi, kas pirms implantu ievietošanas ir jāizņem, ir pieskaitāmi pie papildus izdevumiem, un atkarībā no izņemšanas sarežģītības izmaksas var atšķirties. Vidēji vienkārša ekstrakcija var izmaksāt no 50 līdz 100 eiro. Ķirurģiska ekstrakcija var izmaksāt no 150 līdz 300 eiro. Ja ekstrakcijas vieta ir labvēlīga, dažkārt ir iespējams implantu ievietot vienlaikus ar zoba ekstrakciju. Šādās situācijās var būt nepieciešamas papildu palīgprocedūras, piemēram, kaula vai smaganu pārstādīšana, lai veidotu un aizstātu to, kas laika gaitā var būt zudis.

Kaulaudu transplantācija

Pēc ekstrakcijas vai implantu ievietošanas var būt nepieciešama transplantācija. Kaulu pārstādīšana ir procedūra, kuras laikā ķirurģiskajā vietā ievieto materiālus, kas stimulē kaulu aizpildīšanu, lai aizpildītu vietas, kuras citādi būtu pildītas ar smaganu audiem. Implantu ievietošanas laikā var būt nepieciešams aizpildīt atstarpes vai palielināt kaula daudzumu ap implantu.

Kaulu transplantācijas izmaksas var svārstīties no 600 līdz 1400 eiro par vienu vietu. Kaula pārstādīšanas procedūras, lai aizpildītu tukšumus, var svārstīties no 500 līdz 800 eiro par vietu. Kaulu materiāla izmaksas var atšķirties atkarībā no kaula avota un nepieciešamā kaula daudzuma, bet parasti tās svārstās no 500 līdz 700 eiro par vietu. Vēl viena iespēja ir iegūt savu kaulu, un šīs procedūras izmaksas var svārstīties no 400 līdz 1400 eiro robežās.

Papildus materiāla izmantošanai, kas veido kaulu, dažkārt var būt nepieciešama arī barjermembrāna, lai pārklātu un novērstu to, ka dzīstošie smaganu audi iekļūst transplantāta materiālā un izraisa materiāla noraidīšanu. Šīs membrānas izmaksas var būt robežās no 380 līdz 100 eiro par vietu.

Dažos gadījumos implanti var būt nepieciešami augšžokļa aizmugurējā daļā, kur deguna blakusdobums var būt liels un tāpēc var nebūt pietiekama kaula augstuma, lai ievietotu implantus. Šādos gadījumos var būt nepieciešama deguna blakusdobumu pacelšanas operācija, lai paceltu un palielinātu kaulu pirms implantu ievietošanas vai to ievietošanas laikā.

Divi veidi, kā veikt šo procedūru, ir vai nu iekšējais pacēlums, vai sānu logs. Sinusa transplantācijas procedūras var izmaksāt vidēji no 1900 līdz 3700 eiro papildus materiālu izmaksām, kas svārstās no 540 līdz 700 eiro par vienu vietu.

Var būt nepieciešama arī smaganu pārstādīšana, lai palielinātu smaganu daudzumu estētisku iemeslu dēļ vai lai aizsargātu implanta ilgmūžību. Atkarībā no procedūras mērķa šīs izmaksas var svārstīties no 360 līdz 1300 eiro.

Zobu implantu vidējā cena

Lai gan kopējās zobu implantu ievietošanas izmaksas var ļoti atšķirties katram pacientam individuāli, taču vidēji viena zobu implanta ievietošana izmaksās no 800 – 1500 eiro. Tā kā vienam pacientam var būt nepieciešama kaula pieaudzēšana vai zoba ekstrakcija, bet citam viss ir kārtībā. Tad izmaksas var pieaugt atkarība no tā, ko nepieciešams veikt pirms paša implanta ievietošanas.

Piesakieties vizītei par zobu implantu ievietošanu variet šeit –  https://ankylos.lv/#atrast-zobarstu. Saņemsiet profesionāla zobu ķirurga novērtējumu, lai noskaidrotu turpmākās implantācijas darbības.