Lai gan zobu implantācijas operācijām ir augsts veiksmes rādītājs, tās nav piemērotas visiem. Tās var izraisīt arī ilgtermiņa komplikācijas. Zobu implants ir ilgtermiņa trūkstošā zoba aizvietotājs. Implants ir titāna skrūve, ko ķirurgs ieskrūvē žokļa kaulā. Vairāku nedēļu laikā implants un žokļa kauls saplūst jeb saaug kopā. Kad implants ir saplūdis ar kaulu, tas var atbalstīt mākslīgo zobu vai kronīti.

Šajā rakstā izklāstītas iespējamās komplikācijas un ilgtermiņa problēmas, kas var rasties pēc implantācijas operācijas.

Iespējamās komplikācijas pēc operācijas

Pēc operācijas var rasties vairākas iespējamās komplikācijas. Turpmākajās sadaļās ir aprakstītas dažas no tām.

Biežāk sastopamās komplikācijas

Infekcija

Lai samazinātu infekcijas risku ir rūpīgi jārūpējas par zobu implantiem. Ir ļoti svarīgi ievērot zobu ķirurga ieteikumus par pēc operācijas aprūpi. Infekcijas ārstēšana ir atkarīga no infekcijas smaguma pakāpes un atrašanās vietas. Piemēram, bakteriālai infekcijai smaganās var būt nepieciešamas antibiotikas, bet bakteriālai infekcijai kaulā var būt nepieciešama inficēto kaulaudu un, iespējams, implanta izņemšana.

Smaganu recesija

Dažos gadījumos var tikt konstatēts, ka smaganu audi ap implantu sāk atkāpties. Tas var izraisīt iekaisumu un sāpes. Lai novērstu implanta izņemšanu, ir svarīgi, lai zobārsts veiktu tūlītēju apskati.

Atlūzis implants

Pirmajās nedēļās pēc operācijas zobu implants ieaug un saplūst ar žokļa kaulu. Šo procesu sauc par osteointegrāciju, un tas ir izšķirošs process implanta ilgtermiņa panākumu nodrošināšanai. Šis process var ilgt pat vairākus mēnešus. Ja implantam neizdodas saplūst ar kaulu, zobu ķirurgs to var izņemt. Cilvēks var atkārtoti mēģināt veikt implantācijas procedūru, kad vieta ir sadzijusi.

Nervu vai audu bojājumi

Dažreiz zobu ķirurgs var netīšām ievietot zobu implantu pārāk tuvu nervam. Tas var izraisīt ilgstošu nejutīgumu, tirpšanu vai sāpes. Nervu vai audu problēma prasa tūlītēju rīcību. Apakšžokļa apakšējā alveolārā nerva ievainojums var būt īpaši nopietns. Daži iespējamie simptomi ir šādi:

 • pastāvīgs nejūtīgums implanta pusē, tostarp apakšējā lūpā un zoda daļā;
 • pastāvīgas sāpes vai diskomforts;
 • tirpšanas vai dedzināšanas sajūta smaganās un ādā.

Retāk sastopamas komplikācijas

Sinusa problēmas

Augšžokļa zobu implanti var izvirzīties deguna blakusdobumos, izraisot deguna blakusdobumu pietūkumu. To sauc par sinusītu.

Daži iespējamie sinusīta simptomi ir šādi:

 • sāpes, jutīgums vai pietūkums ap vaigiem, acīm vai pieri;
 • zaļas vai dzeltenas deguna gļotas;
 • aizlikts deguns;
 • pasliktināta oža;
 • galvassāpes;
 • zobu sāpes;
 • slikta elpa;
 • augsta temperatūra.

Pārmērīga spēka radīti bojājumi

Tāpat kā jebkuras zoba traumas gadījumā, pārmērīga spēka vai trieciena rezultātā zobu implants var saplaisāt vai kļūt vaļīgs. Daži cilvēki zobu implantam var pielietot pārmērīgu spēku, pat neapzinoties to. Piemēram, daži cilvēki miegā rīvē zobus. Cilvēkiem, kuriem ir nosliece uz šādu uzvedību, var rasties nepieciešamība valkāt zobu aizsargu, lai novērstu implanta, kā arī savu dabīgo zobu bojājumus.

Ilgtermiņa komplikācijas

Periimplantīts ir smaganu slimības veids, kas izraisa implantu balstošā kaula zudumu. Tas attīstās hroniska iekaisuma dēļ tieši implanta vietā.

Pastāv arī reta iespēja, ka organisms noraida zobu implantu. Dažiem cilvēkiem ir jutība jeb alerģija pret metāliem un rezultātā organisms noraida metāla implantus. Tāpēc pirms implantu ievietošanas vajadzētu veikt pārbaudi.

Piemērotība zobu implantu operācijai

Viena no galvenajām zobu implantu problēmām ir tā, ka tie nav piemēroti visiem. Lai ievietotu zobu implantus, cilvēkam jābūt labam vispārējam veselības stāvoklim. Jābūt arī veselām smaganām un veseliem žokļa kauliem, jo šīs struktūras visu mūžu balstīs zobu implantus. Zobu implanti nav piemēroti bērniem, jo viņu sejas kauli vēl aug.

Kopsavilkums

Zobu implanti ir stiprinājumi kaulā, kas aizstāj trūkstošos zobus. Implantiem ir augsts veiksmes rādītājs, un tie var nodrošināt ilgtermiņa ieguvumus, ja tos kopj pareizi un veic regulāras zobārstu vizītes. Dažiem cilvēkiem ir nepieciešamas papildu procedūras, lai sagatavotu mutes dobumu zobu implantu ievietošanai. Tās palielina kopējās izmaksas un izmaksas var palielināt arī nepieciešamo implantu skaits un veids. Ikvienam, kas apsver iespēju veikt zobu implantācijas operāciju, jājautā savam zobārstam, vai tā ir piemērota tieši viņam.