Zobu implanti ir mākslīgie zobi, kurus ķirurģiski ievieto žokļa kaulā, lai aizstātu trūkstošos vai bojātos zobus. Tie ir populāra izvēle pieaugušajiem, kuri zaudējuši dabīgos zobus traumas, mutes dobuma slimību vai citu iemeslu dēļ. Tomēr daudziem vecākiem interesē, vai zobu implantus var ievietot arī viņu bērniem?

Īsā atbilde ir, ka zobu implanti parasti nav ieteicami bērniem, jo viņu žokļa kauls vēl tikai attīstās un aug. Zobu implantu ievietošana ir iespējama pilnībā attīstītā žokļa kaulā, lai nodrošinātu stabilitāti un ilgtermiņa panākumus. Implanti, kas ievietoti augošā žokļa kaulā, var nepareizi saaugt ar kaulu vai laika gaitā nobīdīties, radot diskomfortu vai pat bojāt apkārtējos zobus. Turklāt zobu implanti var nebūt piemēroti bērnam, jo īpaši, ja piena zobi nav vēl izkrituši.

Pirms apsvērt zobu implantu ievietošanas iespēju, ir svarīgi nogaidīt, līdz izauguši visi pastāvīgie zobi. Tomēr ir dažas situācijas, kad zobu implantus bērniem var apsvērt jau laikus. Piemēram, ja bērns traumas vai citu iemeslu dēļ zaudē īsto zobu, zobu implantu var apsvērt pēc tam, kad žoklis ir pilnībā attīstījies. Dažos gadījumos zobārsts var ieteikt pagaidu zobu aizvietošanas iespēju.

Vecākiem ir svarīgi runāt ar bērna zobārstu vai ortodontu par visām bažām, kas saistītas ar bērna zobu veselību un zobu aizvietošanas iespējām. Speciālists novērtēs bērna mutes veselību un ieteiks labāko risinājumu.

Zobu implantu alternatīvas

Lai gan zobu implanti bērniem nav ieteicami, ir pieejamas vairākas alternatīvas zobu aizvietošanai. Izņemamās protēzes un zobu tilti ir visizplatītākās zobu implantu alternatīvas bērniem.

Izņemamās protēzes tiek izgatavotas pēc pasūtījuma, lai tās atbilstu bērna mutes dobumam, un tās var viegli izņemt, lai tās iztīrītu. Savukārt zobu tilti ir fiksētas protēzes, kas tiek piestiprinātas pie blakus esošajiem zobiem. Abām iespējām ir savi plusi un mīnusi, un vecākiem, izvēloties bērnam piemērotāko risinājumu, jāņem vērā tādi faktori kā izmaksas, izturība un apkope. Ir svarīgi konsultēties ar speciālistu, lai noteiktu, kura iespēja vislabāk atbilst Jūsu bērna individuālajām vajadzībām.

Lai pārējos zobus novietotu pareizā pozīcijā, var izmantot zobu breketes vai platītes, tādējādi aizpildot trūkstošo zobu radītās spraugas. Tas var arī palīdzēt novērst zobu problēmas nākotnē.

Kā sagatavot bērnu zobārstniecības procedūrai un atveseļošanās periodam?

Bērna sagatavošana zobārstniecības procedūrai un atveseļošanās periodam var palīdzēt mazināt jebkādu trauksmi vai bailes. Šeit ir sniegti daži padomi, kas palīdzēs:

Aprunājieties ar bērnu: Paskaidrojiet bērnam kā notiek procedūra un to, kas viņu sagaida pēc tās. Esiet godīgi un atbildiet uz visiem iespējamiem jautājumiem.

Lietojiet vecumam atbilstošu valodu: Lietojiet bērnam saprotamus vārdus un frāzes. Nelietojiet medicīniskus terminus, kas var mulsināt un satraukt bērnu.

Apmeklējiet zobārstu iepriekš: Lai bērns varētu iepazīties ar zobārstu vai mutes ķirurgu, un aprast ar telpu, priekšmetiem un cilvēkiem, kas veiks procedūru.

Pārrunājiet sāpju remdēšanu: Izskaidrojiet bērnam, kā procedūras laikā un pēc tās būs sāpes. Apspriediet visus medikamentus, kas būs jālieto, un to, kā tie jālieto.

Plānojiet slimības lapu vai laiku mājās: Ieplānojiet, ka bērns atveseļošanās periodā atpūtīsies un atradīsies mājās. Sagādājiet viegli sagremojamu pārtiku un dzērienus, kā arī ieplānojiet aktivitātes, kas neprasa fizisku slodzi.

Sniedziet mierinājumu: Izskaidrojiet, ka procedūras un atveseļošanās laikā Jūs būsiet blakus. Varbūt uz procedūras dienu paņemiet līdzi mierinājuma priekšmetus, piemēram, mīļāko mantu.

Atcerieties, ka katrs bērns ir atšķirīgs, un tas, kas der vienam bērnam, var nederēt citam.