Ja apsveriet iespēju ievietot zobu implantus, lai aizstātu trūkstošos zobus, viens no jautājumiem, ko variet sagaidīt no sava zobārsta, ir: “Vai Jūs smēķējat?”.  Mēs visi zinām par smēķēšanas ietekmi uz vispārējo veselību.  Daudzi cilvēki neizprot smēķēšanas kaitīgumu mutes dobuma veselībai.  Tā var izraisīt zobu krāsošanos, smaganu slimības, zobu izkrišanu, bojāšanos un smagākos gadījumos – mutes vēzi.  Tabaka var negatīvi ietekmēt arī zobu implantu ārstēšanu.  Tā ietekmē dzīšanu, osteointegrāciju (saplūšanu ar žokļa kaulu) un mutes dobuma higiēnas uzturēšanu implantu tuvumā.

 

Vai man var ievietot zobu implantus, ja es smēķēju?

Jums var tikt veikta zobu implantācija, ja esiet smēķētājs.  Taču ne visiem ir tiesības uz implantāciju.  Jūsu zobārsts, implantologs, izlems, vai esiet piemērots kandidāts.

 

Smēķēšana var negatīvi ietekmēt implantu veiksmīgu darbību. Ārsts pirms implantu ārstēšanas uzsākšanas var aicināt Jūs pilnībā pārtraukt smēķēšanu vai ievērojami samazināt smēķēšanas daudzumu. Daudzi zobārsti iesaka samazināt cigarešu skaitu līdz mazāk kā 10 cigaretēm dienā.  Ja ilgstoši smēķējiet, daži zobārsti var pat atteikties veikt operāciju.  Ir svarīgi, lai zobārsts Jums izstāstītu visus iespējamos zobu implantācijas ārstēšanas sarežģījumus, ja esiet smēķētājs.

 

Smēķēšana un kaula transplantācija

Viena no galvenajām prasībām zobu implantu ārstēšanai ir pietiekams kaula daudzums žoklī.  Implanta nostiprināšanai ir nepieciešams stabils, drošs pamats. Ja Jūsu kaula apjoms ir jāpalielina, Jums var būt iespēja to uzaudzēt. Veiksmīga kaula transplantācija ļauj Jūsu žoklim būt pietiekami stipram, lai atbalstītu zobu implantus. Cigarešu smēķēšana var negatīvi ietekmēt dzīšanu un apdraudēt kaula transplantāciju un tai sekojošās zobu implantu ievietošanas panākumus.

 

Kā smēķēšana ietekmē zobu implantus?

Smēķēšana ir viens no galvenajiem zobu zuduma cēloņiem, un, iespējams, tā ir veicinājusi to, ka Jums tagad ir nepieciešami zobu implanti. Tā ievērojami ierobežo dzīšanu. Cigaretē esošais nikotīns sašaurina asinsvadus un samazina asins plūsmu, un skābekļa pieplūdi mīkstajiem audiem, kas var ietekmēt imūnsistēmas reakciju. Tas palēnina dzīšanas procesu un ietekmē smaganu, un kaulu veselību ilgtermiņā. Smēķēšana pasliktina osteointegrāciju un palielina risku, ka implanti pēc to ievietošanas var nedzīt pareizi, tādējādi palielinot risku, ka tie laika gaitā ātri nolietosies vai nepildīs savu funkciju.

 

Cik ilgi jāgaida, lai varētu atsākt smēķēt pēc zobu implantu ievietošanas?

Jūsu zobārsts sniegs Jums norādījumus, kuros izskaidros, kā rūpēties par mutes dobumu uzreiz pēc implantu ievietošanas. Ir svarīgi atturēties no smēķēšanas pēc iespējas ilgāk. Lai nodrošinātu dzīšanu un agrīnu osteointegrāciju, būtu vēlams nesmēķēt vismaz trīs mēnešus pēc implantu ievietošanas.

 

Vai e-cigaretes ir kaitīgas zobu implantiem?

E-cigaretes tiek reklamētas, kā drošāka tradicionālo cigarešu versija. Tomēr nav zināma pilnīga e-cigarešu ietekme uz veselību. Elektroniskās cigaretes satur nelielu sildīšanas ierīci, kas iztvaicē šķidrumu. Mutē nenokļūst dūmi, bet tiek ieelpoti tvaiki, kas satur nikotīnu un citas ķīmiskās vielas. Bieži ziņots, ka e-cigarešu lietošanas blakusparādības ir mutes un rīkles sausums un kairinājums. Šie faktori nepalīdz dzīšanas procesam pēc zobu implantu ārstēšanas un var radīt vidi, kas veicina zobu bojāšanos.

 

Kā rūpēties par zobu implantiem, ja smēķējiet?

Ja Jums ir zobu implanti un Jūs smēķējat, Jums būs jāpievērš lielāka uzmanība Jūsu mutes dobuma veselībai un implantu uzturēšanai. Smēķēšana var izraisīt ātrāku smaganu slimību paātrināšanos.  Smēķētāji var būt arī uzņēmīgāki pret zobu aplikumu. Nepievēršot uzmanību implantiem, veidojas zobu aplikums un zobakmens. Ja to neārstē, tas var novest pie periimplantīta, kas ir pielīdzināms periodonta slimībai ap dabīgajiem zobiem. Šis stāvoklis var izraisīt jutīgumu, asiņošanu, vispārēju diskomfortu un, iespējams, kaulu zudumu ap implantiem. Gan dabīgo zobu, gan zobu implantu atbalsts ir atkarīgs no veseliem audiem.

Jums jātīra zobu implanti tāpat kā pārējie zobi divas reizes dienā. Zobu virsmām, kuras nevariet aizsniegt, var izmantot zobu diegu. Pacientiem, kuri smēķē un kuriem ir zobu implanti, vajadzētu izvairīties no tirgū pieejamo zobu pastu klāsta, kas satur pārmērīgi abrazīvas sastāvdaļas. Regulāras pārbaudes un higiēnista apmeklējumi ir ļoti svarīga zobu implantu veselības uzturēšanas sastāvdaļa.  Pirmos mēnešus pēc implantu ievietošanas zobārsts var lūgt, lai Jūs apmeklējiet viņu biežāk. Jūs var nosūtīt pie zobu higiēnista, lai veiktu papildu ārstēšanu, rūpīgu tīrīšanu.

Labākais, ko variet darīt zobu implantu ilgmūžībai un vispārējai mutes dobuma veselībai, ir pilnībā atmest smēķēšanu. Daudziem cilvēkiem tas nav viegls risinājums, taču pareizs atbalsts un plānošana var palīdzēt Jums atbrīvoties no šī ieraduma.