Zobu implanti ir populāra zaudēto zobu ārstēšanas iespēja, ja nepieciešams aizstāt trūkstošos vai bojātos zobus. Tie var palīdzēt Jums iegūt dabiski skaistu smaidu, uzlabot Jūsu komfortu un sniegt pārliecības sajūtu. Ja Jums ir trūkstoši vai bojāti zobi un tos vēlaties labot, tad zobu implanti var būt lielisks risinājums.
Zobu implanti ir paredzēti kā pastāvīgs risinājums zobu zaudēšanas gadījumā, un to kalpošanas laiks var būt no 20 līdz 30 gadiem. Tomēr to kalpošanas ilgums ir pilnībā atkarīgs no tā, cik labi Jūs rūpējaties par saviem zobiem un mutes dobuma higiēnu.
Zobu implanti sastāv no titāna “saknes”, kas tiek iestrādāta Jūsu žokļa kaulā, lai atdarinātu dabīgā zoba saknes daļu. Uz implanta tiek uzlikts mākslīgais zobs, kas ideāli aizstāj zaudēto zobu. Lai nodrošinātu implantu funkcionalitāti un ilgmūžību, par tiem jārūpējas tāpat kā par dabiskajiem zobiem, t. i., katru dienu jātīra un jālieto zobu diegs, kā arī regulāri jāapmeklē zobārsts un higiēnists.
Zobu implantu vēsture
Zobu implanti trūkstošo zobu aizvietošanai tiek izmantoti jau tūkstošiem gadu. Arheoloģiskajos izrakumos visā pasaulē ir atrasti tādi materiāli kā gliemežvāki, dārgakmeņi un dzīvnieku zobi galvaskausos, kā trūkstošo zobu aizstājēji. Arheologi Dr. Vilsons Popenoe un viņa sieva 1931. gadā Hondurasā Amerikā, veicot izrakumus maiju drupās, atrada žokli, kurā bija iestrādātas trīs čaulas, kas bija izgrieztas zobu formās. Viņi pamanīja, ka kauls ap implantu bija sācis reģenerēties, saplūstot ar čaumalām un veidojot stabilu pamatu jaunajam “zobam”.
Mūsdienu zobu implanti, kas izgatavoti no titāna un keramikas, nodrošina lielāku stabilitāti un ļauj lietot zobus, nedomājot par aizliegumiem. Turklāt tie izskatās tik dabiski, ka tikai Jūs pamanīsiet atšķirību.
Kas var ietekmēt zobu implantu nēsāšanas ilgumu?
Kā jau tika minēts, zobu implantu kalpošanas laiks var būt līdz 30 gadiem, ja tie tiek pareizi kopti un uzturēti. Tāpat kā jebkura cita zobu ārstēšana, arī zobu implantu kalpošanas ilgumu var samazināt dažādi faktori, piemēram:
- Mutes dobuma veselība;
- Dzīvesveida izvēle;
- Traumas vai bojājumi;
- Veselības stāvoklis;
- Kādi zobi tiek aizstāti un kur konkrēti tie atrodas mutē.
Viens vai vairāki no šiem faktoriem var ietekmēt zobu implantu kalpošanas ilgumu, kā arī ietekmēt Jūsu vispārējo mutes veselību. Pirms ārstēšanas uzsākšanas vienmēr vislabāk ir apspriest visas pieejamās iespējas ar savu zobārstu un pārrunāt visus esošos veselības stāvokļus. Pēc tam zobārsts varēs novērtēt, vai zobu implanti ir Jums piemērots risinājums.
Mutes dobuma veselība
Pēc zobu implantu ievietošanas Jums par tiem jārūpējas tāpat kā par saviem dabiskajiem zobiem. Lai gan titāns un keramikas kronis ir izturīgi pret bojāšanos, zobi un smaganas, kas atrodas ap implantu, nav izturīgi pret bojāšanos. Tāpēc ir ļoti svarīgi ievērot ļoti labu mutes dobuma higiēnu. Vairumā gadījumu titāna sakne kalpos visu mūžu, un parasti ir jānomaina tikai keramikas kronis (mākslīgais zobs).
Dzīvesveida izvēle
Dzīvesveida izvēle, piemēram, pārmērīga smēķēšana un pārmērīga alkohola lietošana, var būtiski ietekmēt zobu implantu kalpošanas ilgumu. Tas ir īpaši svarīgi zobu implantu ārstēšanas sākumposmā. Lai zobu implanti pareizi sadzītu, ir nepieciešama pietiekama asins plūsmas zona, kur ievietots implants. Nikotīns ietekmē asinsvadus, skābekļa līmeni un asins plūsmu un var palēnināt Jūsu atveseļošanos.
Pēc implantu ievietosānas ir ieteicams nogaidīt vismaz 72 stundas pirms alkoholisko dzērienu lietošanas. Tas ir tāpēc, ka Jūsu organismam ir nepieciešams laiks, lai sāktu atveseļošanās procesu. Alkohols ietekmē asinis, un tās kļūst plānākas, kas nozīmē, ka pēc operācijas tās nespēs efektīvi sarecēt, lai palīdzētu Jūsu smaganām sadzīt.
Traumas vai bojājumi
Ir vairāki veidi, kā zobu kroņi var tikt bojāti:
- Sejas traumas;
- Cietu vielu, piemēram, saldumu vai ledus, košļāšana;
- Lipīga vai košļājamā ēdiena ēšana;
- Zobu lietošana kā instrumentu, lai atvērtu pudeles vai plastmasas iepakojumu.
Lai gan zobu implanti var izturēt zināmu spiedienu un spēku, tas būtu jāierobežo, tikai ēdot un košļājot pārtiku. Lietojot zobus kā instrumentus, ievērojami samazināsies zobu implantu kalpošanas laiks, pirms tos būs nepieciešams nomainīt.
Ja zobu implanta keramikas kroņa daļa tiek bojāta, kāda no iepriekš minēto iemeslu dēļ, zobārsts to var salabot, neveicot zobu implanta nomaiņu. Tas ir pilnībā atkarīgs no tā, cik bojāts ir kronis un vai ir bojāta arī titāna sakne.
Veselības stāvoklis
Dažas saslimšanas var ietekmēt arī zobu implantu kalpošanas ilgumu. Piemēram, tādas slimības kā diabēts vai novājināta imūnsistēma var ietekmēt ārstēšanas efektivitāti un arī to, cik ilgi kalpos zobu implanti, pirms tie būs jānomaina.
Pirms ārstēšanas uzsākšanas ir jāinformē zobārsts par jebkādām saslimšanām, kas Jums pašlaik ir vai kuras ārstējat. Zobārsts varēs novērtēt Jūsu situāciju un izveidot ārstēšanas plānu, kas būs pielāgots Jūsu īpašajām vajadzībām.
Kādi zobi tiek aizstāti
Zobu implanta kalpošanas ilgumu ietekmē arī to, kāda veida un kādā stāvoklī ir aizstātais zobs. Tas ir tāpēc, ka visiem zobiem ir atšķirīgas funkcijas un uzdevumi, kas saistīti ar košļāšanu, ēšanu un runāšanu. Piemēram, zobi mutes aizmugurē galvenokārt tiek izmantoti ēdiena košļāšanai, un uz tiem regulāri tiek izdarīts papildu spiediens.
Zobu griešana ir vēl viens faktors, kas jāņem vērā, domājot par to, cik ilgi kalpos zobu implanti. Tas rada milzīgu spiedienu uz zobiem un laika gaitā tie nodilst, kā arī var pat izraisīt plaisu rašanos. Zobu implantu dzīšanas procesa laikā, zobu griešana var traucēt zobu atveseļošanos un dažos gadījumos izraisīt implanta nepieņemšanu.
Trackbacks/Pingbacks