Trūkstošie zobi bieži noved pie žokļa kaula apjoma samazināšanās jeb atrofijas, smaganu recesijas, blakus esošo zobu novājināšanās, kā arī var radīt diskomfortu smaidot. Tradicionāli trūkstošo zobu aizvietošanai izmantoja zobu protēzes un tiltiņus, taču mūsdienās daudz populārāka iespēja ir zobu implanti.
Lielākajai daļai zobu implantu kandidātu bieži rodas jautājums: vai zobu implantu ievietošana ir sāpīga? Lasiet tālāk, lai uzzinātu vairāk par procedūru un to, kas sagaidāms.
Kādos gadījumos varētu būt nepieciešams ievietot zobu implantus?
• Zobu nav iespējams glābt, un tas ir jāizrauj;
• Trūkst zobi, taču zobu protēzes nešķiet ērtas;
• Zobs ir zaudēts.
Cik sāpīga var būt procedūra?
Viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc cilvēki uzskata, ka zobu implantu operācija ir sāpīga, ir internetā redzētais un lasītais. Jūs atradīsiet daudz attēlu, kuros redzami cilvēki ar smaganās izurbtiem caurumiem, kas izskatās diezgan biedējoši, ja nezināt kā tiek veikts ievietošanas process. Tomēr nav iemesla uztraukties, jo pati procedūra nav sāpīga. Tā tiek veikta izmantojot lokālo anestēziju vai atsevišķos gadījumos sedācijā.
Vienkārša zobu implanta ielikšana pacientam, kuram nav nepieciešama liela mīksto audu operācija, pirmajās 24 – 48 stundās ir sāpju līmenī no divi līdz trīs (1 – minimāls diskomforts, 10 – mokošas sāpes), kas nozīmē, ka bezrecepšu medikamenti, piemēram, Ibumetin vai Dolmen, palīdzēs novērst jebkādu diskomforta sajūtu.
Sāpes, ko pacienti izjūt pēc zobu implantācijas operācijas, patiesībā nav saistītas ar žokļa kaulā izveidoto caurumu vai implanta ievietošanu – sāpes parasti izraisa procesa laikā veiktās manipulācijas ar mīkstajiem audiem, samganām.
Paturot to prātā, zobu implantu ievietošana, kurai nav nepieciešama liela smaganas pacelšana jeb lēvers, faktiski ir nesāpīga, un pacienti pēc procedūras ziņo, ka sāpju līmenis ir no viens līdz divi. Ja tiek pacelts neliels smaganu audu atloks, sāpju līmenis pirmajā naktī ir trīs vai četri un pēc tam tas mazinās.
Ja procedūras veikšanai ir nepieciešams pārstādīt kaulu, sāpju līmenis ir augstāks, un pacienti pirmās trīs dienas pēc procedūras izjūt piecas vai sešas balles spēcīgas sāpes, tāpēc viņiem būs nepieciešams lietot spēcīgākus pretsāpju līdzekļus. Neatkarīgi no tā, cik daudz smaganu audu tiek pacelti vai arī ir nepieciešama transplantācija, sāpes ilgst no vienas līdz trim dienām un pēc tam izzūd.
Vēl viens faktors, kas ietekmē sāpju daudzumu, ir pacienta individuālais sāpju slieksnis. Daži cilvēki spēj izturēt lielākas sāpes nekā citi, un tas nozīmē, ka pat tad, ja diviem dažādiem cilvēkiem tiek veikta viena un tā pati procedūra, viņu sāpju līmenis būs atšķirīgs.
Pēc zobu implantācijas procedūras
Pēc procedūras Jums būs grūtības ēst ikdienā regulāri lietoto pārtiku, jo Jūsu smaganas lēnām dzīs, un tas nozīmē, ka kādu laiku Jums būs jāēd tikai mīksts ēdiens. Jāizvairās arī no kofeīna un tabakas izstrādājumiem, lai novērstu implantu nepieņemšanu un citas komplikācijas. Būs jāieplāno dažas vizītes pie sava zobārsta, lai viņš varētu pārliecināties, ka Jūsu implantu dzīšana norit pareizi un nav radušās nekādas nevēlamas sekas.
Stingri ievērojiet zobārsta ieteiktos norādījumus pēc procedūras. Norādījumi var ietvert pretsāpju zāļu lietošanu, kā arī profilaktisku antibiotiku lietošanu. Izvairieties no karstiem, asiem vai kraukšķīgiem ēdieniem pirmās 10 dienas, lai novērstu infekcijas rašanos vai brūces papildus kairināšanu. Vienmēr ieteicams uzturēt labu mutes dobuma higiēnu, saudzīgi tīrot zobus, it īpaši implanta tuvumā. Auksto kompresu lietošana saskaņā ar norādījumiem palīdzēs mazināt sāpes.
Ieguvumi šodien
Lai gan zobu implantu ievietošana var šķist biedējoša, procedūras radītais diskomforts tagad var pasargāt Jūs no sāpīgām un nepatīkamām problēmām mūža garumā. Kad tie ir uzstādīti, ar labu mutes dobuma kopšanu tiem vajadzētu kalpot vismaz 20 gadus un vairāk.
Trackbacks/Pingbacks