Neskatoties uz progresu zobārstniecības nozarē, ļoti daudziem cilvēkiem ir nepilnvērtīgs smaids, ko ir radījis zobu iztrūkums, ko lielākoties izraisa zobu bojājumi, smaganu slimības vai nelaimes gadījumi. Zobu “tilti” un protēzes ilgi bija vienīgās ārstēšanas iespējas cilvēkiem, kam nebija zobu. Taču nu jau mūsdienās šīs metodes nomainīja zobu implanti.
Kas ir zobu implanti?
Zobu implanti ir mākslīgas zobu saknes, ko izmanto, lai aizstātu trūkstošos zobus. Tie ir stingri un veidoti, lai atbilstu jūsu īstajiem zobiem, kļūstot par žokļa sastāvdaļu un radot pilnīgi dabisku zobu sajūtu mutē.
Kādas ir zobu implantu priekšrocības?
Zobu implantiem ir vairākas priekšrocības, tostarp:
- Uzlabots izskats. Zobu implantiem ir dabisko zobu izskats un sajūta.
- Uzlabota izruna. Nepiemērota zobu protēze var izkustēties no vietas, liekot jums grūti izrunāt vārdus un traucēt runāt. Zobu implanti ļauj runāt, nebaidoties, ka zobi izslīdēs no vietas.
- Uzlabots komforts. Implanti samazina diskomfortu, ko rada izņemamās protēzes, jo tie kļūst par jūsu žokļa daļu.
- Vieglāk ēst. Košļāšana var būt sarežģīta ar protēzēm. Zobu implanti darbojas tāpat, kā dabiskie zobi, ļaujot ar pārliecību un bez sāpēm ēst iecienītos ēdienus.
- Uzlabota pašapziņa. Zobu implanti var palīdzēt atgūt plašu smaidu un uzlabot pašapziņu.
- Uzlabota mutes veselība. Atšķirībā no zobu “tilta”, kas balstās uz zobiem, zobu implantiem nav nepieciešams samazināt blakus esošos zobus. Tā kā apkārtējie zobi netiek skarti, tiek saglabāti jūsu dabiskie zobi, kas uzlabo jūsu mutes dobuma veselību ilgtermiņā. Atsevišķi implanti arī uzlabo zobu higiēnu, nodrošinot vienkāršāku piekļuvi starp zobiem.
- Izturība. Implanti ir izturīgi un kalpos daudzus gadus. Ar regulāru aprūpi daudzi implanti var kalpot pat visu mūžu.
- Ērtības. Zobu implanti novērš apgrūtinājumu, kā protēžu izņemšanu un nepieciešamību pēc lipīgām līmvielām, lai tās noturētu vietā.
Cik ilgi kalpo zobu implanti?
Kvalitatīvi ievietots implants ir izturīgāks par dabīgajiem zobiem. Titāna implants zem slodzes nesalūzīs. Kārtīga un regulāra ikdienas mutes higiēna saglabā smaganas un implantu veselu. Tāpēc zobu implanti var kalpot visu mūžu, ja par tiem pienācīgi rūpējas.
Vai ikvienam ir iespējams ievietot zobu implantus?
Ikviens jebkurā vecumā ar atbilstošu mutes un vispārējās veselības stāvokli drīkst ievietot zobu implantus. Pacientam jābūt veselām smaganām un pietiekamam kaulam, lai tas varētu pieņemt implantu. Ir arī jāapņemas uzturēt regulāru ikdienas mutes dobuma higiēnu un regulāri apmeklēt zobārstu. Smēķētāji, kas cieš no nekontrolētām hroniskām slimībām, piemēram, diabēts vai sirds slimība, un pacienti, kuriem ir bijušas galvas/kakla staru terapijas, ir jāpārbauda individuāli sava atbilstība implanta ievietošanai. Ja domājat par implantu ievietošanu, konsultējieties ar savu zobārstu, lai noskaidrotu, vai tie jums ir piemēroti.
Kā notiek zobu implantu ievietošana?
Vispirms notiek individuāla ārstēšanas plāna sastādīšana. Plāns tiek pielāgots katra pacienta vajadzībām, un to sastāda speciālistu komanda, kam ir pieredze mutes ķirurģijā un restauratīvajā zobārstniecībā. Šī daudznozaru pieeja nodrošina, ka ikviens saņem pareizo aprūpi atkarībā no piemērotā implanta varianta.
Nākošais solis ir zoba saknes implantu, nelielu titāna stabiņu, ievieto zaudētā zoba vietā. Žokļa kauls aug ap implantēto stabiņu, nostiprinot to. Var paiet no sešām līdz pat divpadsmit nedēļām, līdz ķermenis atveseļojas pēc veiktās procedūras.
Pēc tam, kad implants ir piestiprināts žokļa kaulam, tam tiek pievienots abatments, lai tas noturētu jauno zobu. Nākošais solis ir izveidot zobus, kas tiks piestiprināti pie zobu implanta. Jūsu zobārsts noņes jūsu zobu nospiedumus un izveidos jūsu sakodiena modeli, pēc kura tiks izveidoti jaunie zobi (nospiedumā tiek fiksēti visi jūsu zobi, to veids un izvietojums). Šo modeli izmanto, lai izveidotu jaunu zobu vai zobus. Pēc tam abatmentam tiek uzstādīts kronis, kas ir aizstājējs īstajam zobam.
Dažiem pacientiem implantam var būt uzstādīti stiprinājumi, lai saglabātu un atbalstītu noņemamu protēzi, nevis vienu vai vairākus atsevišķus kroņus. Jūsu zobārsts arī pielāgos jūsu jauno zobu krāsu esošajiem zobiem. Rezerves zobi izskatās un, pēc sajūtām, ir gluži tādi paši kā jūsu oriģinālie zobi.
Kāds ir zobu implantu sāpju līmenis?
Lielākā daļa cilvēku, kuriem ir bijuši zobu implanti, ziņo, ka operācija ir diezgan nesāpīga. Operācijas laikā var ievadīt vietējo anestēziju, un lielākā daļa pacientu uzskata, ka implanti ir mazāk sāpīgi nekā zobu ekstrakcija.
Kā man vajadzētu rūpēties par saviem zobu implantiem?
Zobu implantiem, tāpat kā dabīgajiem zobiem, ir nepieciešama zobu tīrīšana, zobu diega lietošana, skalošana ar pretmikrobu mutes skalošanas līdzekli un regulārs zobārsta apmeklējums.
Trackbacks/Pingbacks